מיחזור אשפה ביתית

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

כמויות האשפה הביתית שאדם מייצר בעידן זה של החיים הן אדירות והן רק ילכו ויגדלו עם השנים. משפחה שחיה ברמת חיים גבוהה מייצרת אשפה ביתית בכמות גדולה מזו שמייצרת משפחה עם רמת חיים נמוכה יחסית. מנתונים שנאספו, כל תושב במדינה שלנו מייצר מעל שני קילוגרמים של אשפה ביתית ביום ובמשך כל חייו הוא עתיד לייצר אשפה ביתית בכמות גדולה פי 600 ממשקל גוף ממוצע של אדם בוגר. אשפה זו יכולה להיות אשפה אורגנית, אשפה יבשה ואשפה רטובה.

במדינה הקטנה שלנו כמויות האשפה מגיעות כיום לחמישה מיליון טונות והנפח הולך וגדל מדי שנה ב-5%. ארה"ב שהיא מעצמה ענקית מדורגת במקום הראשון בנפח פסולת לנפש ואנחנו בישראל מדורגים מיד אחריה.

מיחזור אשפה ביתית אינו רק עניין של התעסקות בזבל אלא זה נושא חשוב מאוד בהקטנת נפח הפסולת הכללית בישראל. הקטנת הנפח יכולה להיעשות באמצעות צמצום כמויות האשפה הביתית שנזרקת כמדי יום, מיחזור האשפה, שימוש חוזר במה שאפשר, הטמנת הפסולת במרוכז וייצור של אנרגיה מתחדשת.

חלוקה לסוגי אשפה

נושא החלוקה לסוגי אשפה ביתית תפס תאוצה בישראל בשנים האחרונות ובתי אב רבים נכנסו לתוך התהליך. לאט לאט מתווספות עוד ועוד ערים במטרה לעזור לתושביהן להפריד את סוגי האשפה. הכוונה העיקרית היא לחלוקה לאשפה רטובה ולאשפה יבשה. לבתים רבים חולקו פחי אשפה קטנים ולבנים במטרה ליצור הפרדה בין אשפה אורגנית ומתכלה שנזרקת לתוך פחי אשפה אלו לבין אשפה יבשה שאינה מתכלה. כמו כן חולקו לבתים פרטיים פחי אשפה חומים קטנים לאשפה אורגנית לצד פחי האשפה הירוקים הגדולים.

הפרדת האשפה לסוגים נועדה למטרת צמצום היקפי הפסולת שמגיעים למטמנות ברחבי הארץ ובכך להקטין את נפח האשפה הארצי. כיום ישנם פחים גדולים שפזורים ברחבי הערים- פחים לנייר עיתון, פחים לזכוכיות, פחים לבקבוקי פלסטיק, פחים לאשפה אורגנית, פחים לקרטונים, פחים לסוללות ופחים לבגדים. בתהליכי מיחזור זכוכית הופך לזכוכית, אשפה אורגנית (שאריות מזון וצמחים) הופכת לדשן לאדמות חקלאיות, נייר הופך לנייר וכדומה.

מהי אשפה רטובה? זוהי אשפה אורגנית שכוללת שאריות מזון ופסולת גינה- צמחים וגזם עצים, היא אשפה מתכלה והיא מפורקת באמצעות אורגניזם- בקטריות, חרקים ועוד.

מהי אשפה יבשה? זוהי אשפה מוצקה (נייר, זכוכית, פלסטיק, מתכת ועוד) שלא מתכלה ולא מכילה רכיבים אורגניים שיכולים להירקב עם הזמן (צמיגי, גרוטאות) והיא לא כוללת חומרים מסוכנים משום סוג שהוא ולא פסולת של בניין.

דרכים למיחזור אשפה

מיחזור אשפה ביתית או אשפה מתעשיות הנו תהליך של פירוק הפסולת שנזרקה והחזרתה למצב של חומרי גלם שישמשו לאחר מכן ליצירת מוצרים חדשים (מוצרים ממוחזרים). מצד אחד מיחזור אשפה ביתית חוסך בחומרי גלם טבעיים ומצד שני מאפשר צמצום של פסולת כללית ושל זיהום ומסיבות אלה יש לו חשיבות אקולוגית וכלכלית כאחד.

הדרכים למיחזור אשפה מתחלקות לשני זרמים עיקריים: מיחזור של אשפה אורגנית ומיחזור של כל שאר סוגי האשפה.

  • במקומות שונים ברחבי הארץ ישנם מוקדים של איסוף פלסטיק, נייר, גזם וקרטון לצורך מיחזור
  • בישראל קיימים מפעלים מיוחדים שעוסקים במיון פסולת, במיחזור חומרי גלם ובייצור של דשן מזבל אורגני.
  • ישנם מתקני השבה כמו מתקני טיפול ביולוגי באשפה, משרפות אשפה ומתקן הדגמה.

יתרונות המיחזור

לתהליכי מיחזור אשפה ישנם מספר יתרונות:

  • צמצום כמויות הפסולת שנועדה להגיע להטמנה, צמצום נפח הפסולת הארצית וצמצום היקף השימוש באדמות שנועדו למקורות הטמנה.
  • שיפור מצב הניקיון וההיגיינה בכל הארץ.
  • צמצום העלויות למען הטיפול באשפה.
  • חיסכון כלכלי למגזר התעשייתי.
  • התייעלות תחום התברואה בערים.