מיחזור כבלים

המרכז למיחזור


החיים המודרים לא יכולים להתקיים ללא השימושים בכבלים. חיים ללא כבלים משמעותם חיים ללא חשמל ותקשורת. הדרך כמעט הבלעדית להעביר זרם חשמלי בעולם שלנו נעשית על ידי כבלים. הזרם החשמלי מתחיל את דרכו מתחנת הכוח של חברת חשמל ועד לנורה האדומה במחשב והכל באמצעות כבלים שונים העשויים מחומרים וגדלים שונים. גם בתקשורת אנו תלויים באותם כבלים, אומנם יש דרך על חוטית להעביר תשדורות אך עדיין הרוב מועבר בסוגי כבלים שונים מהמרכזייה של חברת התקשורת ועד המודם המחבר אותנו לאינטרנט בבית.

עם היתרון בא גם החיסרון

ביתרון הגדול בשימוש בכבל לצורך הולכה של חשמל ותקשורת מגולם גם חיסרון גדול והוא הפסולת שהכבלים הללו מיצרים. רק מחיבור כל כבלי החשמל והתקשורת אצלנו בבית אנחנו נצליח למתוח כבל ארוך שיכול להגיע למספר קילומטרים ואם ננסה לדמיין את אורך הכבלים שיש לחברות החשמל והתקשורת אנחנו נוכל להקיף את כדור הארץ מספר רב של פעמים. השימוש הנרחב בכבלים גם הפרטי וגם המסחרי תעשייתי מצריך טיפול בפסולת שנוצרת מכבלים ישנים שיצאו משימוש. הסכנות המרכזיות של אי מיחזור הכבלים הן זיהום קרקע ומי תהום ופגיעה סביבתית מהשטח הרב שאנו משתמשים כדי להטמין אותם באדמה.

הכדאיות שבמחזור

בניגוד למיחזור של רכיבי פסולת אחרים הכדאיות של מיחזור כבלים גבוהה יותר מכיוון שהרבה מהכבלים מיוצרים מחומרים גלם יקרים כמו נחושת, ברזל ואפילו זהב. המחירים של כבלים למחזור יכולים להגיע עד 20 שקל לקילוגרם, כך שכבל חשמל נמכר בין 1-17 שקל לקילוגרם תלוי אם הוא עשוי מברזל או נחושת וכבל תקשורת נמכר למחזור בסכומים שבין 4-8 שקלים לקילוגרם. לאדם פרטי אולי המחירים לא נשמעים מפתים אך לחברות מסחריות שמשתמשות באלפי קילומטרים של כבלים מכירתם למחזור משתלמת ביותר. את הכדאיות הכלכלית של מחזור כבלים חשמליים ניתן ללמוד מהביקוש שלהם בקרב הגנבים בדרום אשר גונבים כבלי חשמל מצמתים ומאתרים נוספים ומוכרים אתם לברזל.

כיצד ממחזרים

הדרך למחזר כבלים היא פשוטה מכיוון שכל כבל מיוצר משני מרכיבים בלבד מתכת ופלסטיק, בניגוד למכשירי חשמל המורכבים מחומרי גלם רבים. בתהליך המחזור מופרד הכבל מברזל או נחושת וכדומה, מהפלסטיק שעוטף אותו. את שני חומרי הגלם גורסים ומתכים מחדש לחומרי גלם חדשים שימשו ליצר כבלים חדשים או לשאר שימושים נוספים. בישראל יש מספר מקומות שממחזרים כבלים חשמליים והמרכזי שבניהם נמצא באשדוד.

חקיקה בנושא

לאחרונה מקודם חוק בנושא מוצרים אלקטרוניים הפועל להסדיר את הטיפול בפסולת אלקטרונית, הקבוצה אליה משתייכים הכבלים. החוק שמקודם על ידי חבר הכנסת ניצן הורביץ וחברי כנסת נוספים ממפלגות השמאל והימין יעביר את האחריות על מיחזור הכבלים מהצרכן ליצרן. במסגרת החוק יבואנים ויצרנים יצטרכו לדווח למשרד להגנת הסביבה כל חצי שנה על כמות הכבלים שהם ייבאו או ייצרו ועל כמות הכבלים שהם מחזרו. בנוסף היבואנים והיצרנים יצטרכו להקים מסופים לאיסוף אשפה אלקטרונית בכל רחבי הארץ בפריסה של מתקן איסוף לכול 30 אלף תושבים ולסמן כול מוצר אלקטרוני כמיועד למחזור מסוג זה. העברת האחריות ליצרן והיבואן תעודד את החברות להשתמש בפחות כבלים ותמריץ את שוק המחזור הקטן בארץ.

סוף דבר

ישראל ממחזרת רק 20 אחוז מהאשפה שלה והשאר מוטמן באדמה וגורם לנזקים סביבתיים אדירים. אם זאת הזבל שלנו לא בהכרח צריך להגיע למטמנות הללו ויכול לשמש אותנו ליצור מוצרים חדשים. אחד ממרכבי הזבל שכדאית כלכלית למחזר, כפי שראנו, הם הכבלים השונים המשמים אותנו לחשמל ותקשורת. בעזרת חקיקה נכונה ומודעות יותר גבוהה על ההשלכות הסביבתיות של הזבל שאנו מיצרים בכלל והכבלים בפרט אנו יכולים ליצור סביבה טובה יותר לחיים עבורנו ועבור הדורות הבאים.פוסטים נוספים:

Share:

שלחו לנו הודעה

ניווט מהיר:

אודותינו:

פורטל מיחזור מרכז את כל נושאי המיחזור בישראל. מטרתנו לעודד מיחזור, שימוש באנרגיה ירוקה ושמירה על איכות הסביבה. אם נשמור על העולם העולם ישמור עלינו – כל אחד יכול לעשות צעד קטן – מיחזור לא דורש מאמץ רב.

היתרונות שבמיחזור:

תוכן הענינים:

חייגו עכשיו