תהליך מיחזור פסולת מוצקה

המרכז למיחזור

מיחזור פסולת מוצקה בא כפתרון לבעיית העומס באתרי ההטמנה בהם נטמן רב הפסולת אותה אנו מייצרים.

למיחזור הפסולת המוצקה יתרונות רבים:

  1. הפחתת נפח וכמות הפסולת האורגאנית והאי-אורגנית הנטמנת במטמנות, תופסת נפח רב , מהווה מטרד ועלולה לגרום לזיהום קרקע ומי תהום.
  2. חיסכון בחומרי גלם טבעיים מתכלים – המשאבים הטבעיים בעולמינו הולכים ונעלמים עם הזמן, ייצור מוצרים מחומרים ממוחזרים מקטין משמעותית את צריכתם.
  3. חיסכון כלכלי – עלותם של חומרי הגלם הממוחזרים קטנה משמעותית מעלות חומרי הגלם הטבעיים.
  4. הפחתת אנרגיה – ברב התהליכים בהם משתמשים בחומרי גלם ממוחזרים צריכת האנרגיה בעת תהליך הייצור קטנה משמעותית.

פתרון זה מצריך מודעות חברתית ושיתוף פעולה מצד האזרחים. קיימים מפעלים רבים המסוגלים לבצע תהליכי מיחזור במרבית הפסולת המוצקה, אך לא תמיד ישנה הענות מספקת מצד האזרחים והן מצד הממשל.

המיחזור מתחיל בבית

על מנת להתחיל את תהליך המיחזור ישנה חשיבות של הפרדת פסולת הביתית.  על מנת לייעל את תהליך המיחזור יש לבצע הפרדה קריטית וחשובה בין האשפה הרטובה (שאריות מזון, מהן ניתן להכין דשן אורגני עשיר) לבין האשפה היבשה (נייר, פלסטיק, זכוכית וכו'). בנוסף, הפרידו גם בגדים ובדים המושלכים לזבל, שכן נושא מיחזור הבגדים מתחיל לצבור תאוצה ובהרבה מקומות ניתן למצוא מיכלים מיוחדים לאיסוף בגדים למיחזור.

הפסולת הרטובה נוטה להירקב בקלות ומהווה מטרד בשל הריח שהיא מפיצה והן בשל המזיקים שהיא מושכת אליה. לכן, חשוב מאוד להפריד בין הפסולת הרטובה לבין זו היבשה. הפסולת היבשה עוברת תהליך מיון נוסף על פי מרכיביה.

ניתן להציב מיכלי איסוף מתאימים בקרבת אזורי המגורים אליהם ישליכו האזרחים את הפסולת הממוינת או לבצע איסוף ביתי על ידי משאיות במועדים קבועים בהם ייאסף כל סוג פסולת בנפרד. נכון להיות מוצבים כלובי איסוף למיכלי פלסטיק אשר ההיענות כלפיהם הולכת וגוברת. תמריצים נוספים למיחזור הינם היטל הטמנה המוטל על רשוית הטומנות פסולת באתרי ההטמנה כדי לעודד פעילויות של מיחזור וכן החלת חוק הפיקדון על מיכלי הפלסטיק, המעודד את התושבים ובתי העסק לאסוף את המיכלים.

הובלה

את סוגי הזבל השונים מובילים באמצעות משאיות אל המפעלים העוסקים במיחזור של סוג הפסולת הספציפית.

מיון

הפסולת עוברת מיון כדי להפרידה מפריטים שאינם שייכים אליה, באמצעות מכונות משוכללות.

תהליך המיחזור:

לכל סוג פסולת מוצק תהליך מיחזור משלו:

מיחזור פסולת רטובה – האשפה הרטובה המורכבת ברובה משיירי מזון עוברת תהליך הכולל פירוק החומרים האורגאניים על ידי חיידקים והמתה של חיידקים נושאי מחלות. חשוב שהפסולת תכיל שיירי מזון בלבד.

מיחזור נייר – מוצרי הנייר נאספים ונדחסים לקוביות ענק. קוביות נייר אלה מועברות לתוך בריכות מים ומתפרקות לסיבי נייר. לנוזל סיבי הנייר מתווספים מגוון חומרים המעניקים לנייר תכונות שונות ומועבר לסרט נע המורכב מרשת. סיבי הנייר נסחטים ומחוממים על מנת להוציא מתוכם את שאריות המים. הם נדחסים שוב בין גלילים וכך נוצרים גיליונות נייר המהוות חומר גלם למוצרי נייר שונים.

למידע נוסף על תהליך מיחזור נייר

מיחזור פלסטיק – מיכלי הפלסטיק נטחנים והופכים לפתיתים זעירים של פלסטיק המהווים חומר גלם למוצרים רבים כגון סלסילות פירות, תבניות ביצים, בגדי פליז, אביזרי גידור ותחליף עץ ועוד.

למידע נוסף על תהליך מיחזור פלסטיק

מיחזור מתכת –  מוצרי המתכת השונים עוברים קיצוץ ולאחר מכן מועברים לבריכות התכה בטמפרטורה גבוהה מאוד. אל תוך המתכת המותכת מוספים תוספים כדי להקנות לה את התכונות הרצויות.  את המתכת הנוזלית שופכים לתוך תבניות מטילים. מטילי המתכת מהווים חומר גלם למוצרים שונים. הם עוברים טיפולים שונים המקנים להם את הצורה והגודל הרצויים.

למידע נוסף על תהליך מיחזור מתכות .

מיחזור זכוכית – מוצרי הזכוכית נגרסים ועוברים להתכה בתוך תנור, אל נוזל הזכוכית מוסיפים מרכיבים שונים אשר משנים את אופייה בהתאם לדרישות השונות. את נוזל הזכוכית שופכים לתבניות שונות המקנות להם את צורתם הסופית. לאחר מכן עוברת הזכוכית בצורתה הסופית מספר טיפולים התורמים לעמידותה.

למידע נוסף על תהליך מיחזור זכוכית.

בתום תהליכי המיחזור השונים אנו מקבלים מגוון רחב של מוצרים איכותיים שיוצרו מחומרי גלם שהיו אמורים להיטמן בקרקע ובכך אנו מסייעים בשמירה על הסביבה.

פוסטים נוספים:

Share:

שלחו לנו הודעה

ניווט מהיר:

אודותינו:

פורטל מיחזור מרכז את כל נושאי המיחזור בישראל. מטרתנו לעודד מיחזור, שימוש באנרגיה ירוקה ושמירה על איכות הסביבה. אם נשמור על העולם העולם ישמור עלינו – כל אחד יכול לעשות צעד קטן – מיחזור לא דורש מאמץ רב.

היתרונות שבמיחזור:

תוכן הענינים:

חייגו עכשיו