מהו מיחזור פוליאתילן?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מיחזור פוליאתילןאין זה סוד שבשנים האחרונות, המודעות הסביבתית, בישראל ובעולם, הגיעה למימדי שיא. אחד ההיבטים המשמעותייים ביותר של כך הוא תחום המיחזור, בו ישראל תופסת מקום מרכזי: לא מכבר פורסם כי בארבע השנים האחרונות, הצליחה ישראל לעקוף את אירופה וארצות הברית במימדי מיחזור בקבוקי הפלסטיק בה.

מיחזור פוליאתילן, אחד התחומים הנפוצים של מיחזור, נכנס לתמונה בנקודה הזו בדיוק.

קווים לדמותו של הפוליאתילן

מבלי להיכנס יתר על המידה לעולם הביולוגי, נציין כי פוליאתילן הוא פולימר תרמופלסטי נפוץ, המשתייך אל קבוצת החומרים הפלסטיים. מה שחשוב יותר לענייננו, הוא שחומר זה הוא אחד הנפוצים בעולם: העובדות מראות כי מעל ל-60 מיליון טון פוליאתילן מיוצרים ברחבי העולם בכל שנה.

זאת, בדמותם של מוצרי טקסטיל, כלי בית, רהיטים ועוד, אשר הפוליאתילן מהווה חומר הגלם העיקרי שלהם. שימוש מרכזי נוסף של חומר זה הוא בתעשיית הרכב, והתעשייה הבטחונית.

כיום, נהוג להבחין בין מספר סוגים של פוליאתילן, אשר המרכזיים שבהם הם:

  • פוליאתילן טרפפאלט – משמש לייצור בקבוקי מים או סודה, בקבוקים של חומרי ניקוי, קופסאות לתרופות וכן הלאה.
  • פוליאתילן בצפיפות גבוהה – השימוש בו ייעשה עבור מיכלים לנוזלי ניקוי, בקבוקי שמפו או מרככים, סבונים, צינורות ואפילו סוגים שונים של צעצועים.
  • פוליאתילן בצפיפות נמוכה – בו, ייעשה שימוש עבור ייצור כלי אוכל חד פעמיים, שקיות לפינוי אשפה, כיסויים למושבים, חיתולים ועוד.

על כל פנים, יש להדגיש כי החובה של היצרנים, בעת הנוכחית, היא לסמן בדיוק על כל בקבוק, מיכל או מוצר על איזו קבוצת פלסטיקים הוא נמנה, מה שיקל, בהמשך הדרך, על הליך המיחזור שלו.

על חשיבות מיחזור הפוליאתילן

כבר מסקירת המוצרים המרכזיים אשר להם משמש הפוליאתילן, ניתן ללמוד על המקום המרכזי שהוא תופס כיום בעולם המיחזור. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שהפלסטיק בכלל, ופוליאתילן בפרט, נחשב לחומר שאינו מתכלה באופן טבעי, אפילו כעבור מאות שנים. כאשר הוא נותר בטבע, הוא הופך לפסולת אשר עלולה לחולל נזק מהותי לסביבה בה אנו חיים.

אין צל של ספק כי גם ההיבט הכלכלי מהווה סיבה מצויינת למיחזור פוליאתילן. ידוע כיום שמשאבים חיוניים רבים בעולם אוזלים בקצב מעורר דאגה. פלסטיק, למשל, מקורו בנפט, אחד המשאבים היקרים ביותר כיום.

כאשר ממחזרים את כל אותם מוצרים שהוזכרו מעלה, מקטינים למעשה את השימוש באותם משאבים, מה שמסייע, בטווח הקצר והארוך כאחד, לשמור עליהם. זאת ועוד, ברור כי מיחזור פריטים רבים נחשב להליך זול הרבה יותר מאשר ייצורם מחדש, ולו מכיוון שייצורם מחדש של פלסטיק דורש אנרגיה בכמות פי כמה מאשר שימוש חוזר בפלסטיק שבר שכבר קיים.

כך זה מתבצע

הנקודה המרכזית שחשוב להדגיש היא שאין זה בכוחו של הצרכן הממוצע להבחין בין הסוגים השונים של פלסטיק, ועל כל שכן במוצרי הפוליאתילן למיניהם. יש הטוענים כי התפקיד העיקרי של האזרח הוא למקם את המוצרים במיכלי איסוף הפלסטיק השונים.

בשנים האחרונות, יחד עם הגברת אכיפת המיחזור בישראל, גבר מספרם של מיכלים אלה בצורה משמעותית, כך שבכל עיר או רשות מקומית ניתן למצוא עשרות מיכלים כאלה, אם לא מעבר לכך.

כאשר מניחים את המוצרים במיכלי איסוף הפלסטיק הייעודיים לכך, מאפשרים את המשך התהליך, והוא מיון הפלסטיק לסוגיו השונים, ומיחזורם. ההליך מבוסס, בדרך כלל, על גריסת הבקבוקים, התכה של הפתיתים הנוצרים ומישטוחם, כך שתיווצר פלטה של חומר גלם פלסטי חדש, המוכן לשימושים השונים שנקבעים לו. הקפדה על כך תאפשר לכולנו לקבל סביבה בריאה הרבה יותר.