מיחזור, איכות הסביבה

מחזור ושימוש חוזר בצנצנות

Posted at נובמבר 25, 2013 » By : » Categories : מיחזור,איכות הסביבה » 0 Comment

מיחזור ושימוש חוזר בצנצנותכל משק בית מחזיק ברשותו מלאי גבוה של מכלי זכוכית ופלסטיק, אשר יכולים לשנות את ייעודם ולהיות מנוצלים לשימוש חוזר לטובת איכות הסביבה. בעזרת מעט דמיון ויצירתיות, ניתן להפוך את הצנצנות הישנות למוצרים חדשים ואטרקטיביים לשימוש בבית ובגינה.

השלכת צנצנות לאשפה לאחר השימוש היא בזבזנית. במקום זאת, ניתן לבצע בהן שימוש חוזר ואף לחנך את הילדים לערכי מhחזור ואיכות הסביבה.

שכן, מלבד החיסכון המשמעותי בהוצאות, תורם מחזור הצנצנות למאמץ העולמי לשמירה על איכות הסביבה וכדור ארץ.

מאמר זה מציע מספר דרכים לאספני צנצנות על מנת לבצע בהם שימוש חוזר באופנים דקורטיביים.

רעיונות לשימוש חוזר בצנצנות

שימוש חוזר בצנצנות כמקור אחסון: צנצנות יכולות לשמש כאחסון מוצרי סדקית, חומרי מלאכה, מזון יבש במטבח, פריטי משרד ביתי כגון מהדקים, בולים, גומיות, עפרונות ועטים.

צנצנות כמסגרות תמונות: במקום לקנות מסגרות חדשות, ניתן למלא צנצנות עם תמונות אהובות.

צמחי גינה: ניתן למלא צנצנות בפרחים ועשבי תיבול מהגינה הפרטית במקום לרכוש אגרטלים יקרים או קופסאות שתילה.

שימוש חוזר משעשע בצנצנות: ניתן פשוט להציב מספר נרות או לסדר אשכול נרות גבוהים בצנצנות שקופות, על מנת לעצב באופן מושלם ומעט משעשע את הגינה ולהעניק לה מראה חגיגי.

אגרטלי צנצנות: אם יש בבית צנצנות מהודרות, ניתן להשתמש בהן בתור רעיון גדול ומקורי לעיצוב אולמות אירועים וחתונות.

שימוש חוזר בצנצנות לגינה: הגינה יכוה להיות מקום מצוין לקישוט תאורה באופן יצירתי. כל מה שצריך הוא מספר צנצנות ריבה, חוט ומעט נורות להצבה בתוך הצנצנות. כל כך קל.

שימורים ומוצרי מזון יבש: ניתן לבצע שימוש חוזר בצנצנות לשם אחסון שימורים, כמו גם כל מוצר מזון אחר כגון דגנים, אורז, פסטה, ופריטים אחרים המצויים במזווה.

אחסון כפתורים, חוטים וצמר: ניתן לאחסן כדורי צמר לסריגה, כפתורים צבעוניים או חוטי תפירה בתוך צנצנות. ניתן להציב את הצנצנות על המדף על מנת שהצבעוניות תהווה קישוט מקורי.

הרעיון מאחורי מחזור צנצנות

מיחזור ושימוש חוזר משנה את ייעודן המקורי של הצנצנות על מנת שישמש לתפקוד חדש. באמצעות המיחזור, ניתן אף לחסוך בשלב הפקת חומרי גלם וכמובן לצמצם את כמות האשפה הכללית. כאמור, שימוש חוזר בצנצנות מסייע לחסכון בקניית צנצנות חדשות.

ניתן למחזר צנצנות באופנים יצירתיים ומגוונים, באופן בטוח ויעיל, כל עוד מקפידים לשטוף היטב את הצנצנת לפני השימוש החוזר.

חוק האריזות אשר קיבל תוקף בשנת 2011, מגביר באופן משמעותי את נפח המחזור בארץ. הוא מחייב יצרנים לדאוג למחזור חלק משמעותי מהאריזות, כולל אריזות צנצנות שלא היו ממוחזרות בעבר.

למרבה הצער, עדיין לא קיים בישראל מערך סדיר לשם מיחזור ואיסוף צנצנות. לכן ניתן ומומלץ לייעדן לשימוש חוזר. קיימים מספר גופים אשר עשויים למצוא שימוש בצנצנות ישנות כגון גני ילדים, בתי ספר ומרכזי אמנויות. בנוסף, קיימים אמנים אשר אוספים חומרים שונים וניתן לפנות אליהם באמצעות אתר ‘אגורה’ על מנת לעניין אותם בצנצנות.

Leave a Comment

עוד בנושא מיחזור, איכות הסביבה
מיחזור במשרד
כיצד אפשר למחזר במשרד?

באופן כללי, מומלץ לעסקים וארגונים ליזום שיטות להפחתת צריכת הנייר במשרד ולבצע שימוש חוזר במוצרים מתכלים כגון נייר ומחסניות טונר....

סגור