יש לך גרוטאה? בוא להרוויח 3,000 ש"ח

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

"תוכנית הגריטה" הממשלתית הינה יוזמה שהחלה לפעול עוד ב-2010, אולם הופסקה מאז כבר פעמיים מטעמי חוסר תקציב, זאת על אף תרומתה הרבה של התוכנית לשמירה על הסביבה ומניעת זיהום אוויר.

על אף האמור, בספטמבר האחרון הועברו תקציבים נוספים לתוכנית והיא מתחילה לפעול שוב. עם זאת, לדברי המשרד לאיכות הסביבה בישראל למעלה מ-30,000 רכבים המתאימים לגריטה ואילו התקציבים המועברים מספיקים לגריטת אלפי מכוניות בודדות. מכך ניתן לצפות, שתוכנית הגריטה הממשלתית עתידה להיתקל במכשולים רבים נוספים. נכון לכתיבת שורות אלו, התקציב לתוכנית עומד על 25 מיליון ש"ח לטווח זמן של 5 שנים, תקציב אופטימי לכל הדעות.

בתוכנית הגריטה יכולים להתשתתף רכבים בני 20 שנה ומעלה, בעלי רישיון בתוקף ובמצב המאפשר להם להגיע למגרש בנסיעה.

גריטה?! מה זה?

גריטה = הפיכה לגרוטאה, היא אחת הדרכים להפחתה של פליטת המזהמים מכלי הרכב ושמירה על איכות הסביבה. רכבים ישנים אינם עומדים בתקנים החדשים של פליטת מזהמים ולעומת רכבים חדשים, הם פולטים מזהמים לאוויר בערך פי 20, בנוסף – הם גם הרבה פחות בטיחותיים.

מטרת הפרויקט החשוב הזה היא הגברת המודעות מחד, ומאידך מתן תמריץ לבעלי רכבים ישנים, אשר ממילא ודאי מתקשים במכירתם, למסור אותם ולהיות חלק מתהליך של הפחתת הפסולת המצטברת והגברת כמויות המיחזור של חומרי גלם המצויים ברכבים.

החברה אשר תפעיל את האתר באשדוד היא – "א.א. קאר סנטר מוטורס בע"מ" ויהיה עליה לבצע תהליך של חיבור ממוחשב למשרד התחבורה תחילה (בדיקת רישיון – רק מכוניות בעלות רישיון בתוקף תוכלנה להפוך לגרוטאות…), וכן תכנון ויישום של כל התהליך של השבתת הרכב, פירוקו לחלקים והעברת אותם החלקים למיחזור. זהו מערך ראשון מסוגו בארץ ועל-כן הוא עדיין חסר תשתית ניהולית.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בישראל היום "מסתובבים" להם (או לא…) כ-70,000 רכבים בני יותר מעשרים שנה – מספר לא מבוטל של מזהמים. הגורמים המעורבים בקבלת ההחלטות ובתהליך ההקמה של פרויקט גריטה מברכים כולם על היוזמה ועל הפעילות הממשית לשמירה על איכות הסביבה.

וגם אנחנו 🙂