מיחזור, חקיקה

יש לך גרוטאה? בוא להרוויח 3,000 ש”ח

Posted at נובמבר 26, 2009 » By : » Categories : מיחזור,חקיקה » 6 Comments

“תוכנית הגריטה” הממשלתית הינה יוזמה שהחלה לפעול עוד ב-2010, אולם הופסקה מאז כבר פעמיים מטעמי חוסר תקציב, זאת על אף תרומתה הרבה של התוכנית לשמירה על הסביבה ומניעת זיהום אוויר.

על אף האמור, בספטמבר האחרון הועברו תקציבים נוספים לתוכנית והיא מתחילה לפעול שוב. עם זאת, לדברי המשרד לאיכות הסביבה בישראל למעלה מ-30,000 רכבים המתאימים לגריטה ואילו התקציבים המועברים מספיקים לגריטת אלפי מכוניות בודדות. מכך ניתן לצפות, שתוכנית הגריטה הממשלתית עתידה להיתקל במכשולים רבים נוספים. נכון לכתיבת שורות אלו, התקציב לתוכנית עומד על 25 מיליון ש”ח לטווח זמן של 5 שנים, תקציב אופטימי לכל הדעות.

בתוכנית הגריטה יכולים להתשתתף רכבים בני 20 שנה ומעלה, בעלי רישיון בתוקף ובמצב המאפשר להם להגיע למגרש בנסיעה.

גריטה?! מה זה?

גריטה = הפיכה לגרוטאה, היא אחת הדרכים להפחתה של פליטת המזהמים מכלי הרכב ושמירה על איכות הסביבה. רכבים ישנים אינם עומדים בתקנים החדשים של פליטת מזהמים ולעומת רכבים חדשים, הם פולטים מזהמים לאוויר בערך פי 20, בנוסף – הם גם הרבה פחות בטיחותיים.

מטרת הפרויקט החשוב הזה היא הגברת המודעות מחד, ומאידך מתן תמריץ לבעלי רכבים ישנים, אשר ממילא ודאי מתקשים במכירתם, למסור אותם ולהיות חלק מתהליך של הפחתת הפסולת המצטברת והגברת כמויות המיחזור של חומרי גלם המצויים ברכבים.

החברה אשר תפעיל את האתר באשדוד היא – “א.א. קאר סנטר מוטורס בע”מ” ויהיה עליה לבצע תהליך של חיבור ממוחשב למשרד התחבורה תחילה (בדיקת רישיון – רק מכוניות בעלות רישיון בתוקף תוכלנה להפוך לגרוטאות…), וכן תכנון ויישום של כל התהליך של השבתת הרכב, פירוקו לחלקים והעברת אותם החלקים למיחזור. זהו מערך ראשון מסוגו בארץ ועל-כן הוא עדיין חסר תשתית ניהולית.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בישראל היום “מסתובבים” להם (או לא…) כ-70,000 רכבים בני יותר מעשרים שנה – מספר לא מבוטל של מזהמים. הגורמים המעורבים בקבלת ההחלטות ובתהליך ההקמה של פרויקט גריטה מברכים כולם על היוזמה ועל הפעילות הממשית לשמירה על איכות הסביבה.

וגם אנחנו 🙂

Comment

 • שלומי

  מרץ 15, 2010 at 2:56 pm

  יש לי רכב מאזדה 323F שנת 93. האם אוכל לשלוח אותו לגריטה?

 • נעמי

  אפריל 28, 2010 at 9:57 pm

  יש לי רכב שנת 1994 – האם ניתן למחזר? אודה על תשובתכם בהקדם.
  בברכה

 • עפר פלג

  מאי 30, 2010 at 8:07 am

  יש לי רכב שנת 1994 – האם ניתן למחזר? אודה על תשובתכם בהקדם.
  בברכה

 • הגר

  יולי 4, 2010 at 2:37 pm

  ברשותי פיג’ו 106 שנת 93, יש אפשרות לגריטת רכב?… אודה לתשובה וכן לפרטים 🙂

 • יצחק לבן

  אוגוסט 18, 2010 at 11:17 am

  שלום
  יש לי סוזוקי 1993 ואני מעונין להשביט אותה אם החוק של 15 שנה ניכנס לתוקף ואם כן אך מתבציע כל התאליך הזה
  תודה

  יצחק לבן

 • עליזה

  אוקטובר 3, 2010 at 12:04 pm

  יש לי רחב קייה שנת 98 ואני רוצה להשביט העם החוק תקף גם לשנה זו תודה

Leave a Comment

עוד בנושא מיחזור, חקיקה
המיחזור בישראל – בכי רע

מזה שנים ארוכות ישראל מנסה להתקבל לארגון הארצות המפותחות - ה-OECD אולם בכל הנוגע למיחזור נשארנו מאחור. ארגון הארצות המפותחות...

סגור