הדברה ירוקה

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

הדברה ירוקה הינה כינוי למגוון שיטות ההדברה שבהם נעשה שימוש בחומרים ידידותיים לאדם ולסביבה להבדיל מן ההדברה הכימית הקונבנציונאלית. עם המודעות הסביבתית אנו עושים מאמצים רבים לשמור על סביבתנו: שימוש באנרגיה חלופית, דלקים בילוגיים כגון ביו דיזל, מיחזור ומאמצים רבים נוספים, השימוש בהדברה ירוקה הוא אחד הצעדים החיוניים בשמירה על סביבתנו.

הדברה ירוקה מתבססת על שיטות ירוקות אשר מערבות כימיקלים טבעיים בלבד או מכשור שאינו משפיעה על הסביבה ובני האדם.

כימיקלים מן הטבע

בסוג זה של הדברה נעשה שימוש בחומרים שמקורם מן הטבע והם מבוססים לרב על צמחים. קבוצה צמחית נפוצה המשמשת להדברה הינה קבוצת הפרטואידים. חומרי הדברה צמחיים אינם מכילים רעלים כלל או במינונים נמוכים בהרבה מחומרי ההדברה הקונבנציונאליים.
בנוסף, יש להם יכולת להתפרק לחומרי מבנה בלתי רעילים ובכך למנוע הצטברויות של רעלים בקרקע ובמי התהום. כיום אין הגדרה מדויקת לחומרים דלי כימיקלים. חברות הדברה שונות גורסות כי חומר הדברה ירוק מוגדר כחומר נטול ריח לוואי או כאשר זמן ההמתנה בין הריסוס לחשיפה אל החומר הוא קצר.

הדברה ביולוגית

בסוג זה של הדברה נעשה שימוש באורגניזמים חיים אשר פוגעים במזיקים. לכל מזיק מותאם "אויב" שפוגע בו באחת משלוש הצורות: טריפה, טפילות או כגורם מחלה.

שיטה זו נפוצה בעיקר בחקלאות ובאה להחליף את שיטת הריסוס הכימי שמזיקה הן לסביבה והן לאדם.

הדברה אלקטרונית

בסוג זה של הדברה נעשה שימוש במכשור אלקטרוני אשר מסב למזיקים תחושת אי נוחות בלבד ובשל כך גורם להם לעזוב את סביבת מגורינו. המכשור אינו מהווה סכנת חיים לבעלי החיים או בני האדם. שיטות ההרחקה כוללות:

א.      גלי אולטרסאונד בתדרים המהווים הפרעה לחרקים.

ב.      גלי קול נמוכים המפריעים לבעלי כנף.

ג.       שיבוש שדות אלקטרומגנטים המשמשים נמלים להתמצאות בשטח.

ד.      ויברציות ורעידות של הקרקע המרתיעות מכרסמים.

ה.      תאורה המרחיקה בעלי כנף וביניהם עטלפים.

אביזרים מכאניים

בשיטה זו נעשה שימוש באביזרים מכאניים לצורך הרחקת והדברת מזיקים. שיטה זו הינה עמידה לטווח ארוך, ניתנת לשימוש חוזרת ואינה מזיקה לסביבה. דוגמאות לאביזרים מכאניים:  מלכודות כלובים, מלכודות דבק, מלכודות קפיץ, רשתות, יריעות ניילון ועוד.

מלכודות פירומונים

בסוג של הדברה נעשה שימוש בחומרי ריח סינטטיים שמהווים משיכה של החרקים אל תוך מלכודות. הפירומון הינו הורמון מין המופרש מגוף החרק וגורם למשיכה מינית בין הזכרים לנקבות. לכל חרק פירומון ייחודי לו והצבת פירומונים סינטטיים בתוך מלכודות חרקים יגרמו לחרקים להיכנס אל תוך המלכודות ולהילכד בהם. המלכודות מקטינות משמעותית את כמות החרקים המעופפים סביבנו בלי לפגוע בסביבה.

בעבר שיטות ההדברה הירוקה נחשבו ללא יעילות ביחס לשיטות ההדברה הקונבנציונאליות, אולם כיום ההדברה הירוקה עברה מהפך וניתן לראות כי השיטות השונות אינן יורדות ביעילותן מההדברה הכימית. יתרונה הגדולה על פני ההדברה הכימית הוא אי הרעילות שלה והיותה ידידותית לסביבה ולאדם. בעת שימוש בהדברה ירוקה אין הגבלות של שהייה באזור הריסוס ואין ריחות לוואי קשים.

החיסרון הבולט בשיטת ההדברה הירוקה הוא הספציפיות שלה לסוג אחד של מזיקים. עבור כל מזיק יש לבצע התאמה מדויקת של שיטת ההדברה לצורך הצלחתה. לצורך כך, מומלץ לפנות למדביר בעל ניסיון ומומחיות בשיטות ההדברה הירוקות. מדביר צריך להעריך את גודל הנזק שמסבים המזיקים ולשאוף להשתמש בשיטות של הדברה ירוקה.

חשוב לציין כי שיטות ההדברה הירוקות לרב אינן שיטות ההדברה הזולות ביותר, אך חשוב שנזכור כי לא תמיד הזול הוא הטוב ביותר. לעיתים כאשר אנו משלמים בזול עבור ההדברה, ההשלכות עלינו ועל הסביבה יעלו לנו ביוקר. חשוב שנראה לנגד עינינו את טובת הסביבה ואת בריאותינו ובריאות הסובבים אותנו.