אנרגיה ירוקה

אנרגיה סולארית

Posted at יוני 26, 2011 » By : » Categories : אנרגיה ירוקה » 0 Comment

עוד משחר ההיסטוריה האדם ידע לנצל את אנרגיית השמש הטבעית לטובתו לצרכי עבודה, צייד דייג, חימום, בנייה אפקטיבית של מבני מגורים ועוד. ככל שהאדם השתכלל הוא מצא צורך הולך וגובר באנרגיות זמינות אחרות אשר מופקות מן הטבע והחל להזניח את האנרגיה של השמש למטרות אלו.

כשהחלה המהפכה התעשייתית אנשים החלו לעשות שימושים גדולים בעץ, נפט , מינרלים, עפרות, אלומיניום וברזל. משאבים אלו נקראים משאבים בלתי מתחדשים, משמע לאחר כרייתם מן האדמה לא ניתן לחדשם. אך באותה תקופה הם היו קיימים בשפע על פני כדור הארץ ולכן לא הייתה דאגה שמא הם יאזלו. כיום במאה ה-21 קצב הגידול והפיתוח הטכנולוגי האדיר, בנוסף לפיצוץ האוכלוסין העולמי, מהווה דאגה ממשית לאזילת המשאבים הטבעיים בקצב מהיר ביותר, וחיפוש תחלופות אלטרנטיביות שיוכלו לתת מענה מספק לצרכים הבלתי נגמרים של העולם המודרני.

מציאת פתרונות שיעשו שימוש בשמש לצורך הפקת אנרגיה, נהיה עסק חזק ומתפתח בתחומי המחקר העולמיים.

אנרגיה סולארית מהווה תחום פיתוח משמעותי במחקרים הרבים שמנסים למצוא תחלופה לאנרגיות המתכלות של המשאבים הבלתי מתחדשים. אנרגיה סולארית שייכת לקבוצת המשאבים הבלתי מתכלים. משמעותה של קבוצה זו היא קצב התחדשות מהיר יותר מאשר קצב הניצול.

יתרונות השימוש באנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית טומנת בחובה יתרונות רבים וככל שלומדים לנצלה בצורה מתוחכמת יותר, למגוון רחב יותר של תחומים כך שומרים יותר על כדור הארץ מפני זיהום וחורבן.

תחילה יתרונה המשמעותי ביותר של אנרגיה סולארית הוא כמובן עצם העובדה שהיא ניתנת לנו בשפע וחינם. מדינות מדבריות כמו מדינת ישראל יכולים לנצלה ברוב חודשי השנה למטרות שונות ולהנות מאפס הוצאות על כך, למעט קניית המתקן הסולארי שעדין עולה לא מעט, אך יש לזכור שעם הזמן מחירו יורד וככל ששימוש באנרגיה סולארית ילך ויגדל, ויכנס גם לחקיקה הממשלתית כך גם המחיר ירד ויהיה עממי יותר. לחצו כאן למידע בנושא אפרויות הפקת אנרגיה סולארית בישראל.

אנרגיה סולארית – שימושים עיקריים

השימושים באנרגיה סולארית מתחלקים לשתי תחומים עיקריים והם: הפקת חשמל סולארי ואנרגיה תרמית.

תחומים אלו מתחלקים ביניהם לתתי סוגי ניצול, והעיקריים שביניהם הם: הפקת חשמל על ידי המרת האנרגיה של קרינה אלקטרו מגנטית (מן השמש)  לאנרגיה חשמלית. השימושים בשיטה זו הם רבים מאוד כאשר שימוש מאוד נפוץ בה בארץ כבר כמה עשרות שנים היא לצורך חימום. לדוגמא –  דודי שמש אשר מחממים את המים על ידי התקנת מתקן שמורכב עם קולטי שמש על גג הבית, פיתוח זה הוא פיתוח ישראלי ויעיל מאוד במדינות שטופות אור ושמש.

את האנרגיה המתקבלת ניתן ‘לשמור’ ולהשתמש בה בימים חסרי שמש כמו ימים מעוננים יותר.

עוד שימושים נפוצים: בישול על ידי תנורים מבוססי שמש, אידוי וייבוש מזון,  תחלופה למוצרים צורכי אנרגיה נמוכה כמו שעונים, מחשבונים, מדחנים ועוד פתרונות שמטרתם ייעול צריכת החשמל הביתית והתעשייתית.

כיום יש צורך הולך וגובר בייצור ופיתוח אמצעי תחבורה ידידותיים לסביבה, ובעיקר מכוניות המבוססות על אנרגיה סולארית ואלה הנקראות “מכוניות חשמליות”, המצאה זו נמצאת בפיתוח מתמיד ומהווה את הפתרון הבוער ביותר בחברה המודרנית כיום. תחליף לנפט ופליטת זיהום האוויר ההולך וגובר נמצאת בראש בעיות איכות הסביבה העולמית והצפי הוא שתוך כעשרים שנה הנפט יתכלה כליל מפני כדור הארץ. זוהי גם הסיבה לעלייה המתמדת במחירי הנפט מה שהופך את נושא המכוניות שמופעלות על ידי אנרגיה סולארית לבוער מתמיד.

מהפכת האנרגיה הסולארית

אנרגיה סולארית הוא תחום שנמצא בפיתוח מתמיד, במדינת ישראל קיים מחקר מעמיק של הנושא. באזורים שונים כבר הקימו שדות סולאריים שונים,  במדרשת בן גוריון ומכון וייצמן קיימות מחלקות עצמאיות שאחראיות רק על חקר התחום הזה. עם זאת בארץ (וגם בעולם) עדין השימוש באנרגיה סולארית הוא מינורי. השאיפה הסביבתית היא הרחבת תחומי ההתפשטות של אנרגיה סולארית.

ראו גם:
מונה נטו – חיסכון בכסף ובאנרגיה מזהמת

Leave a Comment

עוד בנושא אנרגיה ירוקה
חברת נגב אקולוגיה

הקמתה של חברת "נגב אקולוגיה" בקיבוץ משמר הנגב הייתה במטרה לטפל בפסולות מסוגים שונים, בדרכים מתקדמות תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות,...

סגור