ייצור חשמל בעזרת ארובות שרב

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

בתחום האנרגיה הירוקה וניצול מקורות מתחדשים לייצור חשמל כתחליף לשימוש בדלקים פוסיליים נהוג לדבר על השיטות המוכרות יותר כגון אנרגיה הידרו-אלקטרית, אנרגיה סולארית וניצול אנרגיית הרוח באמצעות חוות של טורבינות רוח (שבשבות ענק). אך בפועל ישנן שיטות נוספות ומרתקות לא פחות להפקת חשמל בצורה נקייה ומתקדמת, שיטה אחת כזו היא ארובות שרב (Downdraft Tower). בחודש מאי 2012 גורמים המעורים בתחומי האנרגיה הירוקה בעולם ובפרט במזרח התיכון דיווחו על שיתוף פעולה ישראלי-אמריקאי בהקמת ארובת שרב בקרבת גבול ארה"ב – מקסיקו.

חברה אמריקאית נעזרת במומחים מהטכניון

על פי הדיווחים, חברה אמריקאית בשם Clean Wind Energy (אנרגית רוח נקייה) שבסיסה באנאפוליס, מרילנד מתכננת לבנות שני מגדלי רוח – ארובות שרב – שכאלו, כאשר גובה כל מגדל אמור להיות 914 מטר – יותר גבוה מהמבנה הגבוה בעולם שהוא כיום ה-בורג' חליפה שנפתח לאחרונה בנסיכות המפרץ הפרסי דובאי. החברה ביקשה להיעזר לצורך הקמת הפרויקט בשני מומחים בתחום, ישראלים מהטכניון – פרופסור דן זסלבסקי וד"ר רמי גואטה.

המגדלים, שמטרתם ייצור חשמל נקי וממקור מתחדש, מתוכננים לקום על גבול ארצות הברית – מקסיקו, בעיירה סאן לואיס שבמדינת אריזונה (מדינה מדברית בעיקרה).

מהות השיטה של ארובות שרב

הבסיס לרעיון להפיק חשמל באמצעות מגדלי רוח ענקיים אלו הוא רעיון שעלה רק בשנת 1975, על ידי מדען בשם פיליפ קרלסון. הרעיון של ארובת השרב, שפותח (וממשיך להיות מפותח) מאז על ידי גורמים שונים ובכללם המומחים האקדמיים מהטכניון בישראל, כולל פיזור מרוסס של מים על גבי אוויר חם שנמצא בתוך מגדל חלול וגבוה. המים מקררים את האוויר החם, הופכים אותו דחוס וכבד יותר וגורמים לנפילתו לתחתית המגדל החלול – במהירות של עד ואף מעבר ל-50 קמ"ש! מהירות הנפילה של אוויר דחוס וכבד זה יוצרת רוח רבה וכוח המניע טורבינה הנמצאת בתחתית ארובת השרב.

הטורבינה בתורה מסתובבת ומייצרת חשמל המועבר לרשת העברה או נאגר במצברים מתאימים. במקרה של המגדלים המתוכננים לקום על ידי החברה האמריקאית באריזונה מבנה המגדל הוא בצורת צילינדר חלול וגבוה מאוד, מה שמאפשר ניצול כמויות גדולות מאוד של אוויר. אך בנוסף המבנה כולל בחלקו החיצוני מבנה מיוחד היוצר מעין "ורידי רוח" אנכיים, שמאפשרים לנצל את הרוח הפוגעת במגדל ולנתב אותה לתחתית המגדל – שם יותקנו טורבינות נוספות שיוסיפו לתפוקת החשמל של כל ארובת שרב שכזו – בעיקר על מנת לפצות על הצורך להשקיע חשמל בהובלת המים לראש המגדל ולהפוך את הייצור לכלכלי.

באופן כללי, ארובות שרב מייצרות יותר חשמל מאשר האנרגיה המושקעת בהם לצורך ייצור זה וכמובן שמדובר על ייצור חשמל ממקור מתחדש.

מאפיינים של ייצור חשמל בעזרת ארובת שרב

הרעיון הבסיסי של ארובות שרב הוא פשוט בעיקרו – גם למול הפקת אנרגיה מדלקים פוסיליים המצריכים קידוחים של קילומטרים לעומק האדמה או הקמת כור גרעיני למשל. אך בפועל אין זה פשוט כלל לבנות מגדל טכנולוגי שכזה ובגבהים כאלו, בתוך המגדל בפועל ייווצרו ענני גשם ויש כמובן צורך להוביל לאזור מים ולהעלות אותם לראש המגדל. ייצור חשמל באמצעות ארובות שרב במודל המוצע בפרויקט זה מחייב אקלים יבש ולכן נבחר המיקום באריזונה המדברית, מה שאומר שיש צורך לשנע למקום כמויות גדולות של מים- כך שיש צורך להשתמש במים מותפלים כדי לשמור על תהליך סביבתי כמה שיותר, מה שמעלה קשיים נוספים של קורוזיה ואיכול רכיבי המערכת ע"י המים המלוחים וכיוצא באלו.

הפרויקט הנוכחי המיועד למדבריות אריזונה אמור לקדם משמעותית את התחום הפחות מוכר של ארובות שרב ואת נושא האנרגיה הירוקה בכלל. הוא נמצא בשלבי חיפוש קרקע מתאימה לכך וכמובן שיידרש מימון משמעותי לביצוע ההשקעה המסיבית בבנייה של פרויקט שאפתני שכזה.

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

לוגו המרכז למיחזור

המרכז למיחזור

מחפשים חברה אמינה ומקצועית לטיפול בפסולת וגרוטאות מתכת שלכם? הגעתם למקום הנכון! אנו החברה המובילה בישראל לפינוי מתכות, פירוק ומחזור. השירותים שלנו כוללים קניית גרוטאות ברזל, גרוטאות אלומיניום, גרוטאות נחושת ומתכות נלוות אחרות במחיר הטוב ביותר.

אז מה היה לנו בכתבה:

הדרכה מושלמת לפינוי פסולת לאחר שיפוץ

לאחר סיום פרויקט שיפוץ, אחת המשימות המרכזיות היא פינוי פסולת נכון. תהליך זה כולל פינוי פסולת, חומרים ישנים וכל פריט לא רצוי אחר מאתר השיפוץ. פינוי אשפה יעיל לא רק מסייע בשמירה על מרחב עבודה נקי ומאורגן אלא גם תורם לקיימות סביבתית.

לקריאת המאמר »

מדוע מיחזור הוא חיוני לקיימות ושימור מאגרי מים

מים הם משאב נדיר, ושימורם הפך בראש סדר העדיפויות ברחבי העולם. בישראל, מדינה הידועה באקלים הצחיח שלה, יש חשיבות עליונה לשמירה על מאגרי המים. מיחזור מים הופיע כאסטרטגיה חיונית לשמירה על אספקת מים בת קיימא לאומה. באמצעות יישום טכנולוגיות חדשניות ושיטות ניהול אפקטיביות, למיחזור תפקיד חיוני בהבטחת אורך החיים והיעילות של מאגרי המים.

לקריאת המאמר »

נוהלי הריסה וניהול פסולת

בעולם של היום, שבו הדאגות הסביבתיות עומדות בראש דיונים רבים, חיוני לתת עדיפות לשיטות קיימא בכל התעשיות. להריסת מבנים ולניהול הפסולת הנוצרת במהלך התהליך יכולה להיות השפעה משמעותית על הסביבה. על ידי יישום נוהלי הריסה וניהול פסולת בר קיימא, נוכל להפחית את טביעת הרגל הסביבתית שלנו ולתרום לעתיד ירוק יותר.

לקריאת המאמר »

המדריך האולטימטיבי לבחירת חברת ניקיון משרדים הטובה ביותר

בכל הנוגע לשמירה על שטח משרד נקי ומאורגן, שכירת חברת ניקיון משרדים מקצועית היא חיונית. זה לא רק מבטיח סביבת עבודה בריאה ופרודוקטיבית, אלא גם חוסך זמן ומאמץ לעובדים שיכולים להתמקד במשימות שלהם מבלי לדאוג לניקיון. עם זאת, עם מספר רב של חברות ניקיון בשוק, כיצד תבחרו את הטוב ביותר עבור המשרד שלכם? מדריך מקיף זה ידריך אותך דרך הגורמים המכריעים שיש לקחת בחשבון לפני קבלת החלטה.

לקריאת המאמר »

10 טיפים לשמירה על המשרד שלך נקי – חברת ניקיון משרדים פרמייר בפתח תקווה חושפת הכל

בכל הנוגע לשמירה על משרד נקי ומאורגן, אין למי לפנות יותר מאשר חברת ניקיון משרדים המובילה של פתח תקווה. עם שנים של ניסיון וצוות של אנשי מקצוע מסור, יש לנו את המומחיות להבטיח שסביבת העבודה שלך תהיה תמיד נקייה ונוצצת. במאמר זה, נשתף אתכם ב-10 טיפים חיוניים שיעזרו לכם לשמור על המשרד שלכם במצב 

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!