לא לשקיות ניילון – חושבים על הסביבה

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

5794974_xxlאחד מהסממנים המזוהים ביותר עם רשתות השיווק והסופרים בישראל הוא שקיות הניילון, המחולקות חינם ומשמשות לצורך אריזת המצרכים. בימינו, מדי יום מחולקות בסופרים וברשתות השיווק ברחבי ישראל אלפי שקיות ניילון, מה שדורש מהסופרים הגדולים להזמין כמויות גדולות של שקיות ניילון באופן קבוע.

עם זאת, שקיות הניילון נועדו בראש ובראשונה לשימוש חד פעמי, כאשר לאחר השימוש, מרבית הצרכנים זורקים את השקית לפח הזבל, או לחילופין אוגרים אותה ל״שעת הצורך״. כתוצאה מכך, וכפי שכל מבקר בסביבת סופר גדול יוכל להעיד, שקיות הניילון המשומשות הפכו זה מכבר ל״מכת מדינה״, ולגורם המכער את הסביבה הציבורית בצורה שלא ניתן להתעלם ממנה.

שקיות ניילון – לא רק נזק אסטטי

בנוסף לנזק האסטטי הנגרם מהשלכתן של שקיות הניילון המשומשות, שקיות אלו גוררות בחובן גם נזק סביבתי מתמשך, הנובע בראש ובראשונה ממשך הזמן הארוך שלוקח להן להתכלות. כתוצאה מכך, מדי שנה נפגעים בעלי חיים רבים בישראל מאכילת שקיות ניילון המפוזרות במרחב הציבורי, ולא מעט מהם נפטרים בסופו של דבר. כמו כן, שקיות הניילון המפוזרות במרחב הציבורי מהוות גם גורם סיכון עבור האדם עצמו, ובין היתר בכבישים, שם הן עלולות להסיח את דעתו של הנהג ולגרור תאונת דרכים.

נזק סביבתי זה מחריף משמעותית כתוצאה מהממדים הנרחבים של השימוש בשקיות פלסטיק בישראל, כאשר בהתאם להערכות, למעלה מ-2 מיליארד שקיות פלסטיק נכנסות לשימוש בישראל מדי שנה, ומרביתן המוחלט יגיעו בסופו של דבר למרחב הציבורי בתור פסולת. המשמעות היא, שבמידה ותופעה זו תמשיך ללא הפרעה, בסופו של דבר כולנו ״נטבע בים של זבל״, כפי שאומר הפתגם.

שקיות בד במקום שקיות ניילון-פתרון זול ויעיל

במרוצת השנים, ובעקבות ההבנה של חשיבות העניין, פעל המחוקק בישראל לצורך גיבוש דרך התמודדות יעילה עם פסולת הניילון במרחב הציבורי, כאשר אחת מהיוזמות החשובות בשנים האחרונות הייתה לקדם את השימוש בשקיות בד במקום שקיות ניילון בסופרים וברשתות השיווק. הסיבה לבחירה דווקא בשקיות בד כתחליף לשקיות הניילון, היא שבניגוד לשקית הניילון, אשר מתאפיינת באורח חיים קצר טרם הסבתה לאשפה, ובמרבית המקרים משמשת באופן חד פעמי, שקית הבד נועדה לשימוש חוזר, וזאת הודות לעמידותה המשמעותית ביחס לחלופות הקיימות בשוק.

במהלך שנת 2014, ובעקבות מהלך כולל אשר נוהל מטעם המשרד להגנת הסביבה, גובש מתווה חדש מטעם המשרד, לו היו שותפים גם מנהלי רשתות השיווק הגדולות בישראל. בהתאם למתווה, רשתות השיווק יפעלו על מנת להכניס בהדרגה את השימוש בשקיות בד רב-פעמיות בסופרים ובמרכולים שבבעלותן, תוך החלפת שקיות הניילון המזהמות, ולצורך כך ישקיעו סכום כולל של כ-80 מיליון ₪ (מה שמהווה, בקירוב, עלות הייצור של שקיות הניילון בישראל במשך שנה אחת).

בד בבד עם מהלך זה, וגם כן במהלך שנת 2014, הועלתה הצעת חוק בכנסת ישראל לפיה ייאסר השימוש בשקיות ניילון חד פעמיות ברשתות השיווק בישראל, ואלו יוחלפו בשקיות רב-פעמיות. לפי נוסח ההצעה, עם תום השנה הראשונה בעקבות קבלת החוק, אשר תוגדר כ"שנת הסתגלות", ייאסר כליל השימוש בשקיות ניילון, ובמקומן יימכרו ברשתות השיווק שקיות רב-פעמיות בתשלום סמלי ומוסכם.

כפי שניתן לראות, החלפתן של שקיות הניילון החד-פעמיות בשקיות בד רב-פעמיות אינה אך גחמה "פופוליסטית" גרידא, אלא מהלך מתוכנן ובעל אופק ארוך טווח, אשר בסופו של דבר, כך מעריכים במשרד להגנת הסביבה, ישפיע על כולנו, ויתרום משמעותית לשמירה על המשאב החשוב ביותר העומד לרשותנו – הסביבה הציבורית.