מיחזור טלוויזיות

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

טלוויזיות, כמו מחשבים ושאר מוצרים אלקטרוניים, מתקדמות מבחינה טכנולוגית מאוד מהר, רק לפני שנים לא רבות לכולנו היו טלוויזיות ענקיות וכבדות בבית וכיום לרובנו כבר יש מזכים דקים וגדולים תלויים על הקיר.

הנושא של מיחזור טלוויזיות הוא מהותי וחשוב מאוד מבחינה סביבתית וגם כלכלית עבור גורמים מסוימים. טלוויזיות בעיקר הישנות, מכילות חומרים רעילים שונים שיש לטפל בהם כהלכה ולא להעביר אותן למטמנות או למדינות עולם שלישי למיניהן.

כמובן שמעבר למיחזור טלוויזיות בצורת גריטה שלהן, פירוק והפרדת הרכיבים שניתן למחזר או שיש להיפטר מהם בצורה מקצועית, אפשר לבצע שימוש חוזר בטלוויזיה כולה. על ידי תרומה שלה לארגון או מכר שזקוק לה, במרכזים עירוניים אפשר לרוב להניח את המסך בסמוך למרכז מיחזור או אשפה ומישהו שזקוק לו כבר ייקח אותו וכן הלאה.

חומרים רעילים בטלוויזיות ומסכים

כמעט כל ציוד אלקטרוני מכיל מידה כזו או אחרת של חומרים רעילים שמשמשים בתהליך הייצור / תפעול שלהם. זו הסיבה העיקרית לכך שקיים בכלל תחום של מיחזור פסולת אלקטרונית – מעבר לערך הכלכלי של חלק מהמתכות בציוד. מסכי טלוויזיה, בעיקר מסכי ה-CRT של מחשבים וטלוויזיות גדולות (שמנות) שהיו נפוצות בעבר, מכילים בין היתר אחוזים גדולים יחסית של עופרת וכמויות קטנות יותר של כספית, כרום, דיוקסינים שונים, חומצות חזקות מסוללות וקבלים ושאר חומרים רעילים למיניהם. חומרים אלו מזיקים לבריאות בני אדם שנמצאים בקרבה מרכזי פסולת אלקטרונית, הם יכולים לחדור למי תהום, לאדמה חקלאית, להרעיל בעלי חים ומערכות אקולוגיות שלמות.

גם במסכי הטלוויזיה והמחשב החדשים והדקים משמעותית ממה שהיה מקובל בעבר יש רעלים שונים, אמנם הרבה פחות אך עדיין יש להיפטר מהם כמו שצריך ולבצע מיחזור טלוויזיות בהתאם לתקנות ולהיצע הקיים.

ערך כלכלי של מיחזור טלוויזיות

כמו רוב הדברים, מיחזור טלוויזיות צריך להיות בעל ערך כלכלי כלשהו עבור הגורמים המעורבים בתחום – רצוי גורמים מוסמכים ומאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה שיטפלו בכל הפסולת כהלכה ולא רק ימיינו מתכות יקרות. הערך הכלכלי הזה של מיחזור טלוויזיות מגיע מהפרדת המתכות היקרות שנמצאות במסכים והעברה שלהן להתכה ושימוש חוזר – במפעלי התכה בישראל או בעולם. מתכות יקרות שנמצאות בטלוויזיות הן זהב, כסף, נחושת, אלומיניום ועוד.

הפרדת המתכות היקרות במסגרת תהליכי מיחזור טלוויזיות מועילות גם כי זה חוסך זיהום סביבתי אפשרי של אותן מתכות וגם מסיבות נוספות: חיסכון בכריית משאבי טבע עקב שימוש חוזר במתכות, תעסוקה לאוכלוסיות מוחלשות במרכזים תעסוקתיים (קשישים, סובלים מבעיות שכליות / התפתחותיות שונות ועוד) ורווח למגזר הפרטי בצורת חברות מיחזור בתחום.

תהליך פירוק ומיחזור טלוויזיות

מיחזור טלוויזיות בישראל מתבצע על ידי חברות פרטיות הפועלות בתחום כדי למכור את המתכות היקרות בפסולת אלקטרונית, מרכזי תעסוקה בחסות רשויות מקומיות ו/או המשרד להגנת הסביבה המעסיקים קשישים ואוכלוסיות מיוחדות אחרות. כמו כן פועלים בתחום למרבה הצער גורמים "פיראטיים" שמפרקים רק את המתכות מפסולת אלקטרונית אך משליכים את כל היתר לאשפה רגילה או במזבלות לא חוקיות. התהליך של מיחזור טלוויזיות כולל פירוק של הרכיבים השונים, הפרדת חלקי מתכות בעלות ערך למיכלים נפרדים, הפרדת רכיבים המכילים חומרים רעילים והעברתם לטיפול הולם, הפרדת חלקים אחרים שניתן למחזר (פלסטיק למשל) ואת כל מה שאין בו שימוש או יכולת מיחזור מעבירים לטיפול אשפה רגיל – כאשר לרוב מדובר על הטמנה.

את המתכות מתיכים ומשתמשים שוב לשימושים תעשייתיים שונים, את החומרים הרעילים קוברים בצורה מסודרת או ממחזרים לשימוש תעשייתי נוסף וכן הלאה. ברשויות מקומיות רבות יש נקודות איסוף של פסולת אלקטרונית ואם אין, רצוי לפנות לרשות ולדרוש פיתרון כזה.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!