מיחזור מתכות

המרכז למיחזור

פסולת מתכתית

הפסולת הביתית שלנו מכילה כ-6% פסולת מתכתית. מתכות מהוות כשלושת רבעי מכלל היסודות בטבע. המתכות הינן חומר בעל מבנה גבישי המופיע בטבע כתערובת עם חומרים אחרים או כיסוד נפרד.

תכונותיהן הבולטות של המתכות: חוזק מכני , כושר רקיעות והתחשלות וכן ברק. המתכות ניתכות בחום רב ורובן מוליכות היטב חום ו/או חשמל.

שני סוגי פסולת מתכתית: פסולת מתכתית ברזלית ופסולת מתכתית אל-ברזלית.

פסולת מתכתית ברזלית – מבוססת על סוגים שונים של פלדות. כוללת גרוטאות, שלדי מכוניות וכן פסולת לבנה הכוללת בתוכה מקררים, מכונות כביסה וכו'.
בכל שנה נאספים כ-40 אלף טון מתכת ברזלית שמקורה בכלי רכב שיצאו משימוש ומתווספים לעוד כ-290 אלף טון מתכת ברזלית ממקורות אחרים.
פסולת זו מותכת ומועברת ליציקה ליצירת מוצרים חדשים.

פסולת מתכתית אל ברזלית – מבוססת על סוגים שונים של מתכות שאינן פלדות כגון נחושת, אלומיניום, נירוסטה ועוד. בכל שנה נאספים מעל ל-170 טון מתכת שמקורה בפחיות שתייה.  פסולת זו נאספת ומהווה חומר גלם ליצירת מוצרים חדשים. בשנה ממוחזרים כ-40 אלף טון פסולת אל ברזלית.

כיום בארץ יש לא מעט חברות אשר אוספות פסולת מתכת ומפעלים שונים אשר מסוגלים למחזר מתכת בכמות גדולה. בנוסף, בעתיד מתוכנן פרויקט גריטה של מכוניות ישנות – אזרחים שברשותם מכוניות ישנות במיוחד, יוכלו להביאן למפעל גריטה ולקבל תמורתן מענק כספי.

מיחזור מתכת – היתרונות:

הפחתה בנפח ומסת הפסולת המוצקה הכוללת – בעת מיחזור פסולת מתכתית מנוצלת כמעט כל המתכת ולכן אין צבירה של פסולת נוספת שתופסת מקום באתרי ההטמנה ומהווה מקור לזיהומים ופגיעה בסביבה.

הפחתה בצריכת האנרגיה – התכה של הפסולת המתכתית וייצור פלדה ממנה, חסכונית פי 4 בהשוואה להתכה של חומרי הגלם הטבעיים של הפלדה.

הפחתה בצריכת משאבי טבע – משאבי הטבע מתכלים עם הזמן וכך גם מכרות הברזל. במדינות עניות במשאבי טבע, כמו בישראל, נושא מיחזור המתכות חשוב שבעתיים.

צריכה רחבה של מוצרי מתכת – המתכת הינה בסיס נפוץ למגוון רחב של מוצרים מענפים שונים כגון בנייה ותעשייה, לכן ישנה דרישה גבוהה לפסולת מתכתית וקיים סחר מפותח בכל הנוגע לפסולת זו.

יש גם חסרונות…

על אף היתרונות המבורכים, לא ניתן להתעלם מהחסרונות של מיחזור מתכת:

פגיעה באיכות האוויר תהליך מיחזור המתכות מלווה בזיהום אויר קשה הנובע מנדיפות של מתכות מסוימות לאוויר, נדיפות של דבקים, צבעים וחומרים נוספים שגורמים לזיהום אויר קשה.

פגיעה בשטחים פתוחים – מפעלי המיחזור פועלים באופן רציף בשל אופי המפעל. לצורך התפעול הרציף נדרשת כמות גדולה של מתכות אשר מאוחסנות ותופסות מקום בשטחים נרחבים.

עלות האיסוף – עלות איסוף המתכות גבוהה יחסית וזו משום שמשקל המתכות רב ויש קושי יחסי לשנע את הפסולת ממקום למקום. לכן, האיסוף מייקר את עלות תהליך המיחזור כולו.

פסולת נלווית – לרוב לפסולת המתכתית נלווית פסולת מוצקה כגון: צמיגים, מבני פלסטיק, ריפודים ועוד. פסולת זו מגדילה את כמות הפסולת הכוללת שיש להטמין.

מיחזור מתכות בארץ

כיום בארץ הנושא של מיחזור מתכות מתרכז בעיקר במוצרי מתכת גדולים כגון רכבים ומבני ברזל, אולם לא נעשה די בתחום של מיחזור מוצרי מתכת קטנים כגון קופסאות שימורים מכיוון שפסולת זו תופסת נפח רב, אך בסופו של דבר ניתן לייצר ממנה מעט חומר ממוחזר. המיחזור שלהן אינו כלכלי, אך דווקא בשל הנפח הרב שתופסת פסולת זו חשוב מאוד לקדם נושא זה בארץ.

לאחרונה החלה מגמה למחזר גם מוצרים קטנים כגון: קופסאות שימורים, אריזות מזון לתינוקות, קפסולות קפה, מיכלי ספריי, כלי מטבח, תבניות מתכת, פקקים ומכסים. מגמה זו מתבססת בעיקר על ערכים של שמירה על הסביבה ופחות על רווחים כלכליים ממיחזור המתכות.

פוסטים נוספים:

Share:

שלחו לנו הודעה

ניווט מהיר:

אודותינו:

פורטל מיחזור מרכז את כל נושאי המיחזור בישראל. מטרתנו לעודד מיחזור, שימוש באנרגיה ירוקה ושמירה על איכות הסביבה. אם נשמור על העולם העולם ישמור עלינו – כל אחד יכול לעשות צעד קטן – מיחזור לא דורש מאמץ רב.

היתרונות שבמיחזור:

תוכן הענינים:

חייגו עכשיו