מהו מיחזור דיו?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

בתחום ההדפסה, הדיו עבור מדפסות הזרקת דיו הוא רכיב יקר יחסית, כאשר במקרים רבים סט שלם של דיו למדפסת עולה יותר מאשר המדפסת עצמה (למחסניות וראשי דיו מקוריים על פי רוב). עקב המחיר הגבוה של דיו למדפסת, כמו גם מסיבות של איכות סביבה ושימוש יעיל בחומרים, מיחזור דיו הוא נושא מהותי בשוק ההדפסה כולו. גם טונרים למדפסות לייזרים אינם זולים לרכישה, וגם בתחום זה קיים מיחזור דיו המאפשר הוזלה של תהליך ההדפסה.

היתרון הסביבתי

לפני כניסה לפרטים הטכניים של מיחזור דיו חשוב להבהיר את היתרונות וההיבטים הסביבתיים של התחום. בין אם מדובר על ראשי דיו למדפסות הזרקת דיו או טונרים למדפסות לייזר, מדובר למעשה על מיכל פלסטיק, המכיל דיו ואשר כולל גם מערכת אלקטרונית קטנה המאפשרת למדפסת להדפיס ולנהל את צריכת הדיו. כמו כל מוצרי הפלסטיק, כאשר הדיו והטונר נגמר ופשוט משליכים את המיכל לאשפה – אשר מועברת אחר כבוד להטמנה – המיכל פשוט "שוכב" לו במטמנה, אינו מתכלה לאורך שנים רבות מאוד, עשוי לפלוט מזהמים לקרקע, תופס מקום ושטחים פתוחים וכל ההיבטים השליליים של מזבלה.

זה פשוט זול יותר!

יתרון נוסף ומובהק של בחירה באפשרות של מיחזור דיו על פני השלכת ראש הדיו ורכישת אחד חדש במקומו הוא שמדובר על עסקה כלכלית משתלמת יותר. היעילות הכלכלית של התחום היא מהותית ומובהקת, כאשר מדובר על כדאיות כלכלית לכל הגורמים – צרכן ויצרן. ראשי דיו וטונרים מקוריים (מאותו יצרן של המדפסת הרלבנטית) שלא עברו מיחזור דיו, הינם יקרים מאוד וכאמור לעיתים עולים יותר מהמדפסת עצמה.

מצב זה יוצר מצב שבו עלות כל דף מודפס היא יותר יקרה מאשר דפים המודפסים בדיו המגיע בראש דיו או טונר ממוחזר. היעילות הכלכלית לטובת מיחזור דיו היא בעשרות אחוזים, מדובר על הוזלה משמעותית הן לצרכן הפרטי וכמובן שעבור הצרכנים העסקיים שמדפיסים המון.

איך ממחזרים דיו

כאשר מדברים על מיחזור דיו כמובן שלא מדובר על מיחזור של הדיו עצמו – הוא הרי כבר הודפס על הדף ואי אפשר למחזר אותו לשימוש שונה. הכוונה היא למיחזור או שימוש חוזר בראשי הדיו מהפלסטיק או הטונרים למדפסות לייזר. יש שלוש שיטת עיקריות לשימוש חוזר במיכל הקיבול של הדיו, נתחיל מהפחות יעיל ופחות שימושי ועד לנפוץ והיעיל ביותר.

  • רכישת ערכה (קיט) של דיו ואמצעי מילוי – במקרה זה הצרכן ממלא בעצמו את ראשי הדיו שלו. התהליך לרוב אינו נוח במיוחד, הוא מסורבל, מלוכלך ובאופן כללי מאוד לא נפוץ.
  • הבאת ראש הדיו או הטונר לעסק ייעודי לתחום, שם ממלאים את מיכל הקיבול בדיו באמצעות ציוד מקצועי ודיו מתאים.
  • החזרת ראשי הדיו או הטונרים לחברות המתמחות בתחום, קבלת החזר כספי מסוים על כל ראש דיו או טונר ריק שמחזירים ורכישת ראשי דיו איכותיים מלאים בדיו. במקרה זה מדובר למעשה על ראשי דיו או טונרים חלופיים ולא על המוצר המקורי שיצרנית המדפסת מוכרת ביוקר – המבנה זהה לחלוטין אך הייצור במקום שונה והראשים ממולאים מחדש באופן מקצועי.

מיחזור דיו בשיטה השלישית – החזר מיכל הדיו, זיכוי ורכישת חלופי – היא מהירה ויעילה. יצרניות הדיו עושות שימוש בדיו איכותי, נעשית בדיקה של כל ראש לפני מילוי מחדש ולאחר מילויו. אין ראיות להבדל באיכות ההדפסה או בשמירה על המדפסת בשימוש בדיו מקורי או חלופי.

שימוש שונה במיכלי הדיו

כמו כן, היבט נוסף של מיחזור דיו הוא שימוש בפלסטיק של מיכלי הדיו או הטונרים לשימוש שונה – הפלסטיק משמש חומר גלם למגוון יישומים ומוצרים.

ראו גם:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!