מהו מיחזור גזם?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

כיום, מיחזור הפך לנושא חשוב במיוחד בכל תחומי החיים. אם בעבר רק ארגונים ופעילים סביבתיים ביקשו להחדיר את עקרונות המיחזור לשגרת היומיום, כיום המיחזור עומד להפוך לחובה הנאכפת בחוק. בזכות הפיתוח הטכנולוגי, ניתן למחזר חומרים שונים, כגון בדים, פלסטיק, זכוכית, גומי, נייר וגזם.

בניגוד לחומרים אחרים, שחשיבות המיחזור שלהם חדרה זה מכבר לתודעת הציבור, דווקא מיחזור גזם נותר מאחור. במאמר זה ננסה לשפוך מעט אור אודות מיחזור זה, חשיבותו, השימושים השונים שניתן ליצור ממנו ועוד.

מהו גזם?

לפני שנבחן את חיוניותו של מיחזור גזם, כדאי להבין מהו גזם. גזם הנו כותרת כללית לענפים, עלים ואפילו דשא, הנקצץ מעצים ושיחים. בדרך כלל, גזם נוצר בשלושה תחומים עיקריים – העירוני, הציבורי והכפרי. בין היתר, הוא נוצר בעת גיזום שיחים ועצים בגינות, מטעים, יערות ושמורות, בין אם לשם בטיחות ויופי ובין אם לשם העצמת הגדילה והפריחה.

בדרך כלל, הענפים העבים שמקוצצים, מועברים להסקה או ליצירת פחם. עם זאת, הגזם הדק יותר, כגון העלים והענפים הדקיקים, נותרים ומצטברים. בישראל בלבד, מצטברים בכל שנה למעלה מ-600,000 טון גזם.

בכדי למגר ולסלק את הגזם שמצטבר, נוהגים לשרוף או לטמון אותו באתרי פסולת. דרכים אלו נעשו בעייתיות מאחר ולא נותר עוד מקום להטמנת הגזם ושריפתו עלולה לפגוע בשכבות האוזון ולגרום לזיהום אוויר משמעותי. על כן, מיחזור גזם נעשה לחיוני במיוחד.

כיצד מיחזור גזם יכול לסייע?

באמצעות מיחזור גזם, ניתן להפוך את הצטברויות הגזם לחומרים חיוניים אחרים בתחומים רבים מספור. ראשית, מיחזור גזם יכול לסייע רבות בתחום החקלאות. במידה ומקצצים את הגזם עד ל-2.5 ס"מ, ניתן להיעזר בו בחיפוי קרקעות חקלאיות, דבר המונע גדילה של עשבים שוטים, מפחית התאדות ועוזר בעיבוד הקרקעות הללו.

כמו כן, מיחזור גזם יכול לעזור רבות גם לבעלי החיים. במידה ומקצצים את הגזם באופן דק ביותר, הוא יכול להחליף את הקש והנסורת. באמצעות מיחזור גזם, ניתן ליצור מיני קומפוסט. הקומפוסט הנו דשן מחומרים אורגניים, ולכן, באמצעות יצירת קומפוסט מגזם נוצר מיחזור כפול ומכופל. קומפוסט זה מאפשר לדשן את הקרקע ולסייע בפריחת מטעים וגינות, בצורה ידידותית יותר לסביבה כולה.

שנית, מיחזור גזם יכול לתרום גם בתחום התעשייה, באמצעות יצירת לבידים והעצמת האנרגיה. במידה וקוצצים את הגזם לכדי ענפים בגודל 1.5 מטר, ללא עלים, ניתן להעביר אותם למפעלי לבידים ולמנוע כריתת עצים נוספת. כמו כן, ניתן להפוך את הגזם לאנרגיה של ממש, באמצעות קציצת הענפים, כך שיהיו באורך של עד 15 ס"מ, וייבושם.

שינוי תודעתי בחברה ובתעשייה

בניגוד למיחזור חומרים אחרים, כגון מיחזור נייר או בקבוקי פלסטיק, שנעשו לדבר שבשגרה, מיחזור גזם עוד לא חדר לתודעת הציבור במידה רבה. הסיבות לכך רבות, כוללות את העובדה שאין גזם רב בסביבה העירונית, אלא בעיקר בסביבה הכפרית ובתחומי החקלאות. עם זאת, הנזק שעלול להיגרם עקב הצטברות הגזם יכול להשפיע על כלל האוכלוסייה, ללא קשר למשלח ידם. על כן, יש לערוך שינוי תודעתי בחברה, בתעשייה ובתחומי החיים בכלל, שיסייע להאיר את חשיבותו של מיחזור גזם.

דבר זה יכול להיעשות באמצעות הרשויות המקומיות, בין אם באמצעות הצבת מיכלים האוספים ענפים, עלים ודשא שקוצצו מן הגינות המשותפות והפרטיות, ובין אם באמצעות החדרת חשיבות המחזור לציבור באמצעות פרסום מסיבי. הממשלה והרשות המחוקקת יכולות לסייע בביצוע מיחזור גזם באמצעות חקיקה ראויה בתחום. כמו חוק הצמיגים, המורה לאסוף את הצמיגים הבלויים ולמחזר אותם, כך יש ליצור חקיקה ראויה המורה לבצע, לאכוף ולהקפיד על מיחזור גזם.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!