מיחזור גומי

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

בשנים האחרונות, חשיבות המיחזור הולכת וגוברת. אם פעם המיחזור היה המלצה בלבד, בכדי לתרום לאיכות הסביבה, כיום מדובר בנושא חשוב ביותר שנועד לסייע במיגור הזיהום הסביבתי ובאורח החיים שלנו על כדור הארץ. מטרתו של המיחזור היא למנוע שימוש חד פעמי בחומרים ומוצרים למיניהם, דבר הגורם להצטברות פסולת מזיקה.

על כן, פותחו דרכי מיחזור רבות, החל ממיחזור נייר ופלסטיק, דרך מיחזור גזם ובדים ועד למיחזור גומי. מיחזור גומי יכול להיעשות על סוגי גומי שונים, אולם בעיקר מתמקד במיחזור צמיגי גומי, גריסתם והפיכתם למוצרים מועילים אחרים. חשיבותו של מיחזור גומי נהפכה למהותית במיוחד, בייחוד לאור חוק הצמיגים שנחקק בשנים האחרונות.

חוק הצמיגים

על פי חוק זה, שנחקק בשנת 2007, יבואני ויצרני צמיגים מחויבים להעביר צמיגים שאין בהם שימוש למפעלי מיחזור גומי מיוחדים. חוק זה מחייב גם את חברות התחבורה הגדולות, כגון אגד ודן, להעביר אל המפעלים הללו את הצמיגים המשומשים ולא לאחסן אותם או לטמון אותם במקומות שונים ברחבי הארץ.

על אף כוונות המיחזור החשובות שחוק זה מבקש ליישם, בפועל אין הוא ממומש באופן נרחב. מאז ראשית ימי החוק, נעשו ניסויים ובדיקות בחסות הממשלה בכדי לבחון את דרכי הפעולה הטובות ביותר עבור מיחזור גומי. עם זאת, בדיקות אלו עדיין לא נשאו פרי, וגרמו לכך שחלק מהמפעלים החלו למחזר גומי בכוחות עצמם ולהפוך אותם למוצרים אחרים.

מדוע מיחזור גומי כל כך חשוב?

מיחזור גומי, ובעיקר מיחזור צמיגים, הנו חשוב במיוחד משתי סיבות עיקריות. ראשית, ישראל מייצרת בכל שנה יותר מ-41 טון של צמיגים שיצאו מכלל שימוש. את הפסולת הזו נהגו להטמין באתרי פסולת, אולם אלו מתחילים להיגמר, כשבעוד שנים אחדות לא יהיה מקום נוסף.

שנית, מיחזור גומי הנו הכרחי מאחר ואורך חייו של הגומי יכול להימשך מאות שנים, עד שהוא מתפרק בכוחות עצמו אל האדמה. יתר על כן, מצבורי הצמיגים עלולים להעביר מחלות מאחר ומזיקים שונים נוהגים להתמקם ולהתרבות שם. לכן, בכדי שלא יצטברו מאגרי צמיגים וגומי, ולא יגרמו למחלות או מגיפות, יש לבצע מיחזור גומי במהרה.

תהליך מיחזור גומי

בכדי להפוך את צמיג הגומי למוצרים אחרים, עליו לעבור תהליך מיחזור גומי. התהליך מתחיל באיסוף הצמיגים המשומשים, שאין בהם עוד שימוש על הכביש, מהעסקים והחברות העוסקים בכך. לאחר מכן, מפרקים את הצמיג ומפרידים ממנו את החומרים הנלווים לגומי, כגון טקסטיל וברזל. לאחר שנותר רק הגומי, גורסים אותו עד לכדי פתיתי גומי בגדלים שונים, בהתאם למוצרים אותם מבקשים ליצור.

מוצרים נפוצים

באמצעות מיחזור גומי, ניתן להפוך את הצמיג המוכר למגוון מוצרים שיכולים לסייע בתחום הבנייה, הגינון, הבטיחות ועוד. על ידי מיחזור גומי, ניתן ליצור פתיתי גומי בגדלים שונים, החל מ-0.5 מ"מ ועד ל-4 מ"מ. פתיתים אלו יכולים לסייע ביצירת קרקע בטיחותית בגני משחקים, לעבות את מילוי האספלט בכבישים, להעצים את הדשא הסינטטי ועוד.

כמו כן, מיחזור גומי יכול לסייע רבות בתחום הבטיחות, מאחר וניתן ליצור מהגומי משטחים מונעי החלקה או אריחים שמונעים נפילה. אריחים ומשטחים אלו מגיעים במגוון צבעים, וניתן לשלב אותם במוסדות רבים, בין אם בבתי ספר וגנים ובין אם בחדרי כושר.

מיחזור גומי יכול לתרום באופן ניכר גם לתחום החקלאות ואדריכלות הגנים. באמצעות אריחי הגומי, ניתן לרצף משטחי מחייה של בעלי חיים. כמו כן, את הגומי הממוחזר ניתן להפוך לגומות לעצים. גומות אלו מסייעות בהצבה ותמיכה של עצים ברחובות ובגנים, ומעניקות מראה נקי, מטופח ובטיחותי.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!