מוצרים, מיחזור, איכות הסביבה

מיחזור בגדים – יש חיה כזו

Posted at דצמבר 22, 2009 » By : » Categories : מוצרים,מיחזור,איכות הסביבה » 1 Comment

החולצה הפרחונית מחורף 93 כבר לא תחזור לאופנה ואת הסוודר האהוב עם החור מהסיגריה אי אפשר לתקן – לרבים מאיתנו קשה להיפרד מבגדים, אולם, כל מי שרוכש לעצמו בגד חדש יודע – על חשבונו רצוי שנוציא פריט אחר אשר עשה כבר את שלו.

לבגדים שאנחנו מסננים מהארון בכל חילוף עונה או בכל זמן אחר יש משקל לא מבוטל מהיקף הפסולת הביתית – שישה אחוזים (לאחר שהעברנו הלאה בגדים הניתנים לשימוש חוזר). למספר זה יש שתי משמעויות הנוגעות לאיכות הסביבה:

 • ייצור בגדים חדשים – ייצור קילו אחד של כותנה דורש כ-8,000 ליטרים של מים. קילו אחד! חישבו על כמויות המים שניתן לחסוך, ברמה עולמית, אם נמחזר כותנה ולא ניצור אותה מחדש
 • סילוק בגדים ישנים – בגדים המושלכים לפח מוצאים עצמם במטמנות אשפה. חלק מהחומרים המרכיבים את הבגדים אינם מתפרקים כלל בתהליך מיחזור (בעיקר בדים שהם סינטתיים) ובנוסף, ישנם סיבים שכן מתפרקים, אם כי פירוקם הוא זה שגורם לנזק. לדוגמא – סיבי צמר, אשר בעת הפירוק שלהם נפלט גז מתאן – גז לא ידידותי בעליל (מישהו אמר התחממות גלובאלית?)

בעבר לא היתה קיימת מודעות לנושא מיחזור בגדים, שכן מיחזור בגדים שונה ממיחזור נייר או מיחזור פלסטיק – יש לנו פחות היקשרות רגשית לבקבוק מים או לדפים מודפסים, מאשר לפריט לבוש שהיה פעם, בעוונותיו, אופנתי ומחמיא והיום הוא פשוט תופס מקום בארון.

המודעות לנושא של מיחזור בגדים החלה להתפתח בשנים האחרונות אט אט ובישראל ניתן לראות היום את העלייה הזו:

חברת רוזניר היא חברה העוסקת בכל מה שקשור בתהליך איסוף הבגדים המשומשים – כאשר עיקר האיסוף מתבצע ממיכלים לאיסוף בגדים המוצבים היום יותר ויותר ברשויות המקומיות וכן מעמותות למיניהן אשר צוברות מעת לעת כמויות בגדים לא רצויים או בלתי שמישים.
כמו כן, פועלת החברה למען הגברת המודעות לנושא זה בקרב הציבור הישראלי תחת הסלוגן – “אם אתה לא לובש את זה – תמחזר את זה” – עליי זה עובד…

קיימות מספר חברות אופנה ומעצבים פרטיים אשר שותפה לכולם האג’נדה החברתית של שמירה על איכות הסביבה והם משלבים בדים ממוחזרים בתעשיית הבגדים החדשים שלהם וחלקן אף מפיקות אירועים הכוללים העברות בגדים משומשים ואיסוף של בגדים בלתי שמישים או יצירה משותפת של בגדים חדשים מהישנים.

כאמור, לאחרונה החלו יותר רשויות מקומיות להציב מיכלים מיוחדים לאיסוף הבגדים, בהן ניתן לכלול את רעננה, אשדוד, מועצת רמת ישי ועוד. המיכלים הם מיכלי ענק בצבעים שונים (לפי החלטת הרשות) ובעלי כיתוב בולט לנוחות הציבור.

ומה קורה לבגדים שלי?

לאחר שאוספים את הבגדים מהמקורות השונים, מתבצע תהליך של מיון:

ראשית מפרידים בין בגדים לבישים ובין כאלו שאינם. את הבגדים הלבישים אורזים ומעבירים הלאה לגורמים שונים לשם שימוש חוזר.

הבגדים אשר כבר אין סיכוי שילבשו אותם עוברים מיון משני – לפי סוגם והרכבם:

 • אם יש בבגד סיבי צמר או אקרילן (שני חומרים אשר ניתנים לפירוק בעת תהליך מיחזור בגדים), הוא ראוי למיחזור והמשך דרכו הוא שליחה לריסוק ולאחר מכן למיחזור עצמו.
 • בגד אשר אינו מכיל סיבים אלו אינו ראוי למיחזור (ישנם חומרים רבים אשר אינם ניתנים לפירוק כלל), וגזר דינו הוא דומה לזה שהוא היה מקבל אצלנו בבית – הוא הופך למטלית לניקוי, ונשלח לשימוש בתעשייה.

Comment

 • אינה ברגר

  פברואר 20, 2010 at 10:41 pm

  שלום לכם
  האם אפשר שתיידעו אותי היכן אפשר למסור בגדים למיחזור באיזור חיפה או הקריות או קריית טבעון?
  תודה וברכה

Leave a Comment

עוד בנושא מוצרים, מיחזור, איכות הסביבה
הצעת חוק מיחזור אריזות

הכנסת השמונה-עשרה הצעת חוק של  חברי הכנסת        אלי אפללו רוברט אילטוב        פ/1857/18 הצעת חוק מיחזור אריזות, התש"ע–2009 1.  ...

סגור