ביופלסטיק – פלסטיק ידידותי לסביבה

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

אחד החומרים הנפוצים ביותר בתעשייה בעולם המודרני הינו הפלסטיק. שימוש רב נעשה בחומר זה המופק מנפט ואינו ידידותי לסביבה כלל. עם השנים והעלאת המודעות לאיכות הסביבה, מפתחים חוקרים בתחום הנדסת החומרים תחליפים לפלסטיק אשר יאפשרו יצור באיכות זהה (ולפעמים אף גבוה יותר) של מוצרים סינטטיים אך ישמרו על הסביבה. ייצור של פלסטיק מפולימרים שונים מאפשר שימוש חוזר בפלסטיק ומניב חומר אשר מתכלה בתקופה קצרה משמעותית מהפלסטיק המיוצר מנפט.

פלסטיק מתכלה

הפלסטיק המתכלה (ביופלסטיק) הינו שם כולל לשלושה סוגים של פלסטיק אשר נבדלים מהפלסטיק המיוצר מנפט בעיקר בפרק הזמן ההתכלות שלהם ומכאן במידת היותם ידידותיים לסביבה. קיימים שלושה סוגים עיקריים של פלסטיק מתכלה. הראשון, פלסטיק מתכלה ביולוגית ממקור מתחדש. פלסטיק מסוג זה מיוצר ממקורות ביולוגיים מתחדשים (בדומה לפירוק של שאריות מזון או פסולת צמחית). השני, פלסטיק מתכלה ביולוגית ממקור אזיל. סוג פלסטיק עשוי תוצרי נפט אזילים המסוגל להתפרק בהליך ביולוגי. הסוג השלישי הינו פלסטיק מתכלה ממקור אזיל. פלסטיק  מסוג זה עשוי תוצרי נפט אזילים (פוליאתילן) המכילים תוספים לזירוז הליך פירוק.

שימושי הפלסטיק המתכלה

לפלסטיק המתכלה שימושים רבים ביצור של מוצרים לצריכה ביתית ולצריכה תעשייתית ולחקלאות. בין השימושים הרבים המיוצרים מפלסטיק מתכלה ניתן למצוא יריעות פלסטיק לחקלאות. במגוון ענפי חקלאות נעשה שימוש ביריעות המוצמדות לקרקע. היריעות מונעות אידוי מים ונביטה של עשבים. בשימוש בביו-פלסטיק ניתן להפיק תועלת בכך שנחסך הצורך באיסוף היריעות והפנייתן למטמנות לאחר השימוש. שימוש נוסף הינו בשימוש ביתי לשקיות זבל. הפלסטיק המתכלה מאפשר לטפל בפסולת האורגנית ללא צורך בהפרדת השקית ולחסוך מיון ושאריו מזהמים. בדומה לשקיות הזבל קיימים גם מוצרי אריזה מפלסטיק מתכלה אשר מאפשרים במידת הצורך לזרוק את המוצר בלא הפרדה מהשקית המקשה על תהליך הכנת הקומפוסט. קיימים עוד שימושים רבים לפלסטיק המתכלה אשר מאפשרים קיום שגרת חיים רגילה ובמקביל שמירה על איכות הסביבה והקיימות.

יתרונות הפלסטיק המתכלה

מחקרים רבים שנעשו מראים בצורה ברורה כי קיימת עדיפות סביבתית לשימוש בביופלסטיק על השימוש בפלסטיק המופק מנפט. יתרונו המשמעותי של הביו-פלסטיק ניכר בעיקר בתחומי ההשפעה הסביבתית של פליטות גזי חממה וצריכת אנרגיה בהליך ההפקה והיצור. במסמך מקיף בנושא ביופלסטיק מומלץ לקדם מערכת יצור וצריכה המבוססת על חומרים ממקור מתחדש, היכולים לחזור לקרקע ולתמוך בהתחדשות המערכת הביולוגית. השימוש בחומר מתכלה אשר משתלב עם הטבע ולא פוגע ומעכב את ההתחדשות משמעותי מאד לשם שמירת הקיימות על כדור הארץ גם לדורות הבאים.

עוד נכתב במסמך כי רצוי להעדיף את השימוש בביו- פלסטיק באריזות ומוצרים שאינם ברי מיחזור (שקיות, עטיפות, כלים חד פעמיים ואריזות מזון טרי וכו ). השימוש בביו- פלסטיק מתאים במיוחד במערכות סגורות (מפעלים, מוסדות ואירועים בהן) ניתן להבטיח איסוף נפרד וטיפול ביולוגי. וכן יש לרתום את היצרנים למהלך ולהבטיח אחידות ושקיפות בכל הנוגע להרכב מוצרי הפלסטיק וסימונם.

האחריות על שמירת הסביבה בתחום הפלסטיק מוטלת הן על המשולש מדינה- יצרן- צרכן. שלושת אחראים אלה על צריכה נכונה של פלסטיק ומיחזור פלסטיק הינם בעלי אחריות שווה שאין להמעיט בערכה. המדינה צריכה להציב תו תקן ברור לביופלסטיק ולעודד את השימוש בו אל מול היצרנים. התעשיה צריכה לנהוג באחריות עבור הדורות הבאים ושמירת כדור הארץ והצרכנים צריכים להצביע ברגליים ולדרוש מוצרים מפלסטיק מתכלה ולהעדיפם על מוצרי פלסטיק המופקים מנפט ומזהמים את הסביבה. רק בפעולה משותפת של המשולש המצויין נוכל להביא לצריכה של פלסטיק איכותי בצמצום הפגיעה בסביבה.

למידע נוסף בנושא:

מיחזור קלקר

מיחזור דיסקים

מיחזור בקבוקים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!