אמנות אקולוגית

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

המודעות העולמית לנזק הנגרם לסביבה על ידי האדם הולכת וגדלה. בתחומים רבים ומגוונים יש ניסיון להוביל שינוי בנושא היחס לסביבה, חשיבה ירוקה ומזעור הנזקים הנגרמים לטבע במהלך חיי היום- יום. לדוגמא, בתעשייה מתבצעים ניטורים למזהמים הנפלטים לאוויר, לים וקרקע.נעשים מאמצים להקטנת כמות השפכים ועוד. בתחום כלי התחבורה, דגמים חדישים של רכבים חסכוניים בדלק, בעלי מנוע חשמלי או היברידי. בתחום הבנייה מתבצע תכנון של אתרים לניצול מרבי של אנרגיית השמש לתאורה ולשמירה על תנאים נוחים של מיזוג ועוד.

תחום נוסף ומעניין שבו גם חל תהליך של מודעות לסביבה הינו האומנות. זרם האמנים שיצירתם מוקדשת להגברת המודעות לסביבה נקרא אמנות אקולוגית.

 

הקשר בין האמנות לסביבה

כבר בימי קדם מקור ההשראה הגדול ביותר לאמנים היה הטבע. היום כשמקור השראה חשוב זה נתון בסכנה עקב התפתחות הקדמה בכל תחומי חיי האדם, אין זה מפתיע שאמנים רבים רוצים להגן על הסביבה ולהעביר מסר של שמירה על הטבע דרך יצירתם.

המסרים המועברים הינם שמירה ושיקום של סביבות פגועות, חיזוק הקשר בין האדם לסביבתו ועוד. המסר יכול להיות מועבר על ידי תוכן היצירה על מנת לפתח מודעות אצל הצופה או לחילופין היצירה עצמה יכולה להיות מורכבת מחומרים ממוחזרים ועוד.

מהי האמנות האקולוגית

האמנות האקולוגית הינה חיבור של אומנות עם תחום נוסף שבו האמן מבקש לעורר שינוי סביבתי. תחומי האמנות האקולוגית הינם רבים ומגוונים מאוד, בניהם שירה, פיסול, ציור, צילום ועוד. לדוגמא, יש אמנים האוספים פסולת מאתרי טבע שונים ומשתמשים בפסולת זו כחומר גלם ליצירתם.

צלמים שונים מתעדים תהליכים חשובים המתרחשים בטבע ונמצאים בסיכון עקב זיהום ופגיעה באזורים בהם הם מתרחשים. משוררים מכניסים אופי ביקורתי כנגד התנהלות הממסד כלפי טבע ועוד.

 

לא תמיד קל להיות אמן אקולוגי

חשוב לציין, שמבחינת האמן יש שני היבטים שונים בסוג זה של יצירה. מצד אחד, כאמנים יש להם גישה לקהל רחב יותר והעובדה שמדובר באמנות מקלה על העברת המסר הלא כל כך פשוט לכמות גדולה יותר של אנשים.

מצד שני, העובדה שמדובר בחומרי גלם ובמקורות השראה לא שגרתיים בעולם האמנות יכול להוריד מערכה האומנותי של היצירה. קיימת טענה של אמנים רבים כי היום לא קיימת בישראל תשתית מסודרת לצורך הטמעת האמנות ככלי להגברת המודעות להגנת הסביבה בקרב הציבור הרחב.

הפורום הישראלי לאמנות אקולוגית

הפורום הישראלי לאמנות אקולוגית אף הפיץ מאמר בנושא טיפוח גישה רב תחומית להעלאת מודעות סביבתית באמצעות אמנות בישראל.  בין בשאר, מועלות בו המלצות להקמת מערך שיורכב מנציגים של משרד החינוך, משרד המדע ותרבות ומשרד להגנת הסביבה שיעודד פיתוח אמנות אקולוגית בישראל, שתהיה תכנית שנתית לאופן שבו תוחדר האמנות האקולוגית כשיטת חינוך להגנת הסביבה, עידוד התעשייה ליזום יוזמות של אמנות אקולוגית בתחום עיסוקן ועוד.

הפורום הישראלי לאמנות אקולוגית אחראי לארגון ימי עיון בנושאים הקשורים להגנת הסביבה, הרצאות על נושאים סביבתיים, פרויקטים קהילתיים ופרויקטים כמו "יום כדור הארץ". בנוסף, פורום זה מארגן תערוכות של אמנים שונים העוסקים בנושאים סביבתיים.

האמנות האקולוגית היום

כיום תחום האמנות האקולוגית נמצא בצמיחה מתמדת. קיימים קורסים והשתלמויות שונות לפיתוח החשיבה היצירתית  בתחום הגנת הסביבה, מתקיימים כנסים בינלאומיים של קהילות אמנים העוסקים בנושאים שהוזכרו, פועלות קייטנות והפעלות לארגונים שונים על טהרת היצירה להגנת הסביבה  ועוד. קראו למשל על יצירה בבקבוקי פלסטיק ועל יצירה בזכוכית עם ילדים.