מיחזור נירוסטה

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

בחיי היום יום נחשף האזרח הישראלי למחזור בעיקר כאשר הוא מפנה בקבוקי משקה עשויים פלסטיק או פסולת נייר למכלים הייעודיים. לעיתים, קיימת גם השתתפות פעילה במחזור מוצרים נוספים כגון בטריות, אריזות של מוצרים כגון קרטון וכיוצא בזה.

אין ספק שפעולות מחזור אלה הן חשובות, אבל יש היבטים נוספים של מחזור, סמויים יותר ובעלי חשיבות שאיננה פחותה. בשורות הבאות נדבר על היבט פחות גלוי של המחזור – שימוש חוזר במתכות ובאופן ספציפי – מחזור של נירוסטה.

מהי נירוסטה ולמה משמשת?

לפני שנרחיב אודות מחזור נירוסטה, על השיטות והתהליכים ועל החשיבות הכרוכה בדבר ראוי להבין תחילה מהי הנירוסטה. למרות שרבים סבורים שנירוסטה היא מן מתכת בפני עצמה (המוגדרת בפי הכימאים בשם יסוד כימי) כדוגמת ברזל פלטינה או זהב, הרי שהדבר כלל איננו נכון.

נירוסטה היא למעשה סגסוגת – שילוב של המתכת ברזל עם חומרים נוספים כדוגמת כרום. שילוב זה יוצר חומר חדש אשר מאופיין בעמידות ניכרת בפני החלדה ושחיקה.

יש להוסיף ולומר שהשם "נירוסטה" מיצג שורה של סגסוגות מתכת שונות, בעלות תכונות שונה מעט אלה מאלה. התכונות נקבעות על פי ההרכב המדויק של החומרים המרכיבים את המתכת, והיחס המדויק ביניהם וכך ניתן לייצר סוגים מגוונים של מוצרים. באמצעות שינוי הרכב הייצור ניתן להשפיע הן על החוזק והן על המראה הסופי שיכול להיות מבריק ונוצץ, דמוי מראה, או בצבע דהוי יותר (מט).

בין השימושים השונים של הנירוסטה ניתן למצוא מוצרים ביתיים מצד אחד וחומרים לתעשייה ולבניה מצד שני. ניתן למצוא סוג זה של מתכת במוצרים כגון (רשימה חלקית):

  • סירים וסכו"ם.
  • כלי עבודה.
  • מוצרי חשמל.
  • צנרת, כיורים, ברזים ומוצרי אינסטלציה נוספים.
  • חלקים למכונות כביסה, מדיחי כלים, מקררים ומקפיאים.

התכה בתנור

קל לראות שהנירוסטה משמשת בייצור מוצרים שונים, רבים ומגוונים והיא מצויה בשימוש רב, בכל תחומי החיים. מדובר על חומר שקל למחזר ואין צורך בפעולות מורכבות, בוודאי ביחס להפקה ראשונית של חומר זה.

זאת ועוד, מדובר על חומר שעשוי כאמור כמה חומרים נפרדים שאת כולם ניתן למחזר. לעומת מוצרים רבים אחרים, מדובר על חומר גלם שניתן לנצל אותו מחדש, שוב לשוב, ללא הגבלה.

פעולת המחזור עצמה נעשית בתנורי חימום מיוחדים, שבהם מבצעים התכה של המתכת לצורתה הנוזלית. לאחר ההתכה ניתן ליצוק את החומר לצורה נוחה לנשיאה או לטלטול (למשל מוטות, מטילים או לוחות) אשר מועברים לבתי החרושת הזקוקים לחומר גלם זה. שם ימשיכו בתהליך העיבוד ליצירת מוצרים סופיים כגון אלה שהצגנו למעלה.

לעומת הפקת המתכות השונות מעופרות המצויות בטבע, מדובר על תהליך פשוט יותר, נוח יותר וזול יותר.

חשוב למחזר

מומחים מעריכים שחלק גדול מהברזל ומחומרי גלם מתכתיים נוספים (לרבות נירוסטה) מקורם במפעלי המחזור. מלבד העובדה שמדובר על תהליך שמוזיל עלויות לעומת כריית חומר הגלם מדובר על פתרון מצוין לשימוש חוזר במוצרים שונים. בצורה זו:

  • מונעים השלכה של מוצרים ישנים.
  • מנצלים חומרי גלם קיימים וזמינים, בעלי איכות גבוהה.
  • מורידים את רמות זיהום האוויר והסביבה.

יש לציין שלעומת מחזור של חומרים אחרים, מתכלים, כגון נייר או בקבוקי פלסטיק, בתהליך של מחזור נירוסטה אין ירידה באיכות החומר ובתכונותיו הטובות. לכן, לעובדה שניתן לעשות שימוש חוזר במוצרים מגוונים כל כך, כפי שציינו לעיל, יש חשיבות רבה לאדם ולסביבה.