מוצרים, אנרגיה ירוקה, איכות הסביבה

בנקאות ירוקה

Posted at נובמבר 19, 2011 » By : » Categories : מוצרים,אנרגיה ירוקה,איכות הסביבה » 0 Comment

תחום הפיננסים אינו מקושר לרוב לתחומי איכות סביבה ואקולוגיה – למרות שלכלכלה קשר ישיר וחשוב לקיימות ולאיכות סביבה בכללותה. אך בפלורידה, ארה”ב, פועל בנק שעבורו הצבע הירוק מתקשר לסביבה לא פחות מאשר לדולרים – זהו הבנק הירוק הראשון שפעיל החל מתחילת שנת 2009. הבנק שמהווה את החלוץ בתחום של בנקאות ירוקה הוא בנק מקומי קטן שמציע שירותי בנקאות בסיסיים לצד קידום נושאים סביבתיים, אך שאיפתו היא ליצור מגמה עולמית בתחום.

מהות הבנק הירוק הראשון

למעשה זהו אפילו שמו הרשמי של חלוץ העולם של בנקאות ירוקה, הבנק הירוק הראשון (First Green Bank), הוא הוקם בפברואר 2009 ופעיל בסביבתו הקרובה במדינת פלורידה שבארה”ב. הרעיון לייסודו של בנק ירוק וסביבתי הוא של כמה בנקאים מנוסים שפעלו בתחום באופן הסטנדרטי, בנקאים שרצו לשנות את מהות תחום הפיננסים ולהיעזר בכוחו לקידום נושאים סביבתיים ופרויקטים מעשיים בתחום. אפילו סיסמת הבנק הירוק הראשון מציגה את שאיפתו לשינוי סדרי עולם בעולם הבנקאות – בנק מקומי עם משימה גלובלית.

בנקאות ירוקה עושה שימוש בתעשיית הבנקאות והפיננסים למטרות קידום נושאים סביבתיים. לא מדובר על בנק שבנוי בבנייה ירוקה וחוסך במשאבים לא על מוסד בנקאי שנועד לקדם את הקמתם של מיזמים ועסקים בעלי סדר יום ירוק ואקולוגי. כמה דוגמאות לפעילות בנקאית של הבנק בתחומים אלה הן:

  • קידום מיזמי בנייה ירוקה: בנקאות ירוקה היא כלי יעיל מאוד למימון ולקידום של פרויקטים לבניית נדל”ן בסטנדרטים של בנייה ירוקה. הבנק מציע הלוואות בריביות נמוכות ואטרקטיביות ליזמים שמבקשים לבנות נדל”ן העומד באופן מוחלט בתקני הבנייה הירוקה המובילים בארה”ב – תקני LEED. וועדות האשראי והבנקאים הירוקים בבנק הירוק של פלורידה בוחנים את הפרויקטים על פי סטנדרטים שונים של בנייה, עיצוב ירוק, חיסכון באנרגיה, שימוש בחומרים ממוחזרים, וכן הלאה. פרויקטים הזוכים לתקן LEED זהב או פלטינום יכולים לקבל שירותי בנקאות ירוקה שכוללים בעיקר ריביות נמוכות מאוד על הלוואות.
  • ליווי עסקי ופיננסי לעסקים ירוקים: הבנק מספק לעסקים שזכו להלוואות אטרקטיביות דרכו ולעסקים ירוקים אחרים שירותי ייעוץ עסקי וליווי פיננסי כך שיוכלו להתפתח ולהתנהל נכון מבחינה כספית.

בנקאות ירוקה מתחילה מהבית

האג’נדה הסביבתית והירוקה של הבנק הירוק אינה רק מתן הלוואות למיזמי נדל”ן ירוקים ולעסקים ירוקים אלא היא כוללת תפישה שונה בכל שלבי הפעילות, כל התרבות הארגונית של הבנק היא ירוקה במהותה. ראשי וועדות האשראי למשל עברו הכשרה מקיפה מטעם המועצה לבנייה ירוקה בארה”ב, כך שהם יכולים להעריך בצורה מקצועית וממשית את הפרויקטים הנידונים לקבלת מימון מועדף. כל עובד שיוצא להכשרה מקצועית כזו עושה זאת על חשבון הבנק ומתוגמל כספית במשכורת על תוספת ההכשרה.

גם העובדים עצמם בבנק נהנים משירותי בנקאות ירוקה, הבנק מציע הלוואות שה בפועל ללא ריבית לעובדים שמבקשים לרכוש מכוניות ירוקות כגון היברידיות או חשמליות. עובדים שעוסקים בפעילות התנדבותית בעלת מאפיינים ירוקים או חברתיים, מקבלים ימי חופש  בתשלום מלא מהבנק – ללא קשר לצבירת הימים הבסיסית שלהם.

כמובן שהבנק הוא גם ירוק בעצמו באופן פיזי, שני הסניפים הפעילים נבנו תחת פיקוח של תקני LEED לבנייה ירוקה, הם כוללים עצים עתיקים מהאזור, האדריכלות היא בת קיימא ומתחשבת בסביבה ובאזורי עבודה איכותיים במיוחד, לבנק גג ירוק, מערכות לחיסכון במים, ייצור חשמל סולארי, חומרי בנייה ממוחזרים, תאורה טבעית רבה וכן הלאה.

הצלחה שעשויה להצביע על מגמה

בנקאות ירוקה היא תחום בחיתוליו, אך הצלחתו של הבנק הירוק הראשון בפלורידה, שאמור להתרחב לסניפים נוספים, מעידה במידת מה על מגמה אפשרית בבנקאות העולמית ועל דרישה של האזרחים לשירותים פיננסים אחרים, פיננסיים שגם משקיעים בסביבה ולא רק ביצירת רווחים.

Leave a Comment

עוד בנושא מוצרים, אנרגיה ירוקה, איכות הסביבה
עלייה ניכרת בייצור דלק ביולוגי בעולם

תחום איכות הסביבה וניצול מקורות אנרגיה פחות מזהמים נמצא בראש השיח הציבורי והעולמי ומתוך תחום זה הדלק הביולוגי, שנקרא לעיתים...

סגור