מוצרים, אנרגיה ירוקה, איכות הסביבה

אחסון אתרים ירוק

Posted at נובמבר 19, 2011 » By : » Categories : מוצרים,אנרגיה ירוקה,איכות הסביבה » 0 Comment

אחסון אתרים ירוק היא מגמה אקולוגית אשר החלה בשנים האחרונות כחלק מהניסיון הכולל לשמור על איכות הסביבה ולמנוע בזבוז של אנרגיה מיותרת. יש להבין כי הפעלת שרתי אינטרנט ומרכזי מידע צורכת כמויות גדולות מאוד של חשמל ומכלה את משאבי הטבע במהירות מדהימה יחסית להפעלת מחשב פשוט אצלנו בבית. יתר על כך, שרתי אינטרנט פועלים ללא הפסקה ואתרים רבים מאוחסנים על שרת ייעודי נפרד. לראיה,  בין השנים 2001 ל -2005, כמעט והוכפלה כמות הקילוואט שנצרכה על ידי מרכזי מחשוב בעולם.

מהו אחסון אתרים ירוק?

אחסון אתרים ירוק הוא למעשה אחסון אתרים בו הכוח להפעלת השרתים מופק בצורה שאינה בזבזנית במשאבי טבע כמו פחם , נפט או גז. החלופה המרכזית היא שימוש באנרגיה הסולרית של השמש, אך קיימים גם פתרונות המשתמשים במים ואף ברוח כדי להפיק את החשמל.  לפעמיים משתמשים במספר מקורות אנרגיה שונים , חלקם ירוקים וחלקם לא, במיוחד במקרים בהם לא ניתן לספק את כל צריכת החשמל באמצעים ירוקים בלבד. פתרון זה הוא אמנם מוגבל, אך עדיין משתלם בסופו של דבר לעומת המצב הקיים.

אחסון ירוק כסטנדרט

כמו עם הרבה מאוד טרנדים אחרים, המצב בחו”ל טוב יותר מאשר בארץ. מספר חברות אחסון מרכזיות כברו עברו לאחסון ירוק ואף מציעות לאתרים המאוחסנים אצלן להציב לוגו המודיע על כך במקום מרכזי.

בדרך כלל, האחסון הירוק הזה לא דורש תשלום נוסף מצד הלקוח מכיוון שהוא מוטמע בכלל התשתיות של החברה בלי קשר לשרות אותו רוכש הלקוח (החל מאחסון אתרים שיתופי ועד לשרת וירטואלי ושרת ייעודי).

בארץ יש כרגע נציגה ירוקה אחת עיקרית, חברת  אינטרויז’ן אחסון אתרים.  בחברה הקימו מערך של פאנלים סולריים על גג הבניין. פאנלים אלו משתמשים באנרגיית השמש ומפחיתים את התלות בשירותי האספקה של חברת החשמל. יש לקוות כי חברות נוספות ילכו בדרכה של אינטרויז’ן  ויציעו שירותים דומים, כך שהמגמה הירוקה תהפוך לסטנדרט גם בארץ וכמה שיותר מהר.

האומנם טרנד?

עד כה התמקדנו בעיקר ביתרונות של אחסון ירוק, אבל לא הסברנו מהי הסכנה העיקרית אם נמשיך ונשתמש בשיטות אחסון הקיימות והבזבזניות. ההערכה היא כי מרכזי מידע ושרתים מבזבזים כ-  2.7 מיליארד דולרים בשנה על חשמל בארה”ב בלבד, ובעולם כולו עומד סכום זה על לא פחות מ – 7.2 מיליארד. הצפי הוא שעד שנת 2020, תהפוך תעשיית המחשוב למזהמת יותר מתעשיית התעופה. אחת הסיבות לכך היא המשך צמיחת הרשת גם במדינות מפותחות וגם במדינות מתפתחות, ועוד לא נגענו כלל באינטרנט הסלולארי.

לפיכך, האחסון הירוק הוא ממש לא מותרות, אלא כורך המציאות.

אחסון ירוק – רווח כפול

בסופו של דבר, אחסון אתרים ושרתים ירוק הוא רווח כפול מסיבה אחת מרכזית : רק חברות אשר להן בסיס משתמשים רחב ותודעת שירות גבוהה במיוחד לאורך שנים, יטרחו להשקיע זמן וכסף במעבר לאנרגיה ירוקה מתוך מחשבה על העתיד ולא רק על עשיית רווחים מהירה.  כאשר אתם משתמשים באחסון ירוק, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם לא רק שומרים על הסביבה, אלא גם מקבלים שירות איכותי ברמה הגבוהה ביותר.

לפיכך, מומלץ שלא נחכה ליום פקודה בו יחלו ממשלות העולם לכפות שימוש באנרגיה ירוקה על צרכני חשמל כבדים. עלינו להתחיל את השינוי כבר היום ולעודד חברות אחסון אתרים בעלות תודעה חברתית סביבתית שכאמור לא חושבות רק על מאזן הרווחים הסופי.

Leave a Comment

עוד בנושא מוצרים, אנרגיה ירוקה, איכות הסביבה
בנקאות ירוקה

תחום הפיננסים אינו מקושר לרוב לתחומי איכות סביבה ואקולוגיה – למרות שלכלכלה קשר ישיר וחשוב לקיימות ולאיכות סביבה בכללותה. אך...

סגור