מחזור עופרת

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מחזור עופרתהעופרת היא מתכת רכה שצבעה כסוף. היא קלה לחישול ונחצבת בעיקר ממכרות. היא נחשבת כמתכת כבדה ובשל כך רעילה ביותר. השימוש בעופרת די נפוץ בתעשייה העולמית. היא מצויה בתוך מצברים, מועילה כנגד קרינה וכדומה. בעבר היא שימשה אפילו כתוספת לסוגי דלק מסוימים.

למרות יתרונותיה הרבים העופרת מסוכנת לבריאות האדם. על פי מחקרים שנעשו בארה"ב, חשיפת יתר למתכת הזאת עלולה לגרום למחלת הסרטן. החשיפה לעופרת יכולה להתבצע באמצעות נשימה ומגע גופני.

על פי המחקרים, במקומות שבהם נחשפו אנשים לעופרת באופן עקבי עלה שיעור החולים במחלת הסרטן באופן ניכר ביחס לכלל האוכלוסייה. גם בישראל ובמדינות אחרות בעולם, הוכרה העופרת כחומר מסוכן ולגבי אחזקתה והשימוש בה חוקקו חוקים רלוונטיים.

מכאן ניתן להבין עד כמה חשוב למחזר עופרת. מלבד היתרונות הכלכליים של המחזור, מדובר בהצלת חיים של ממש.

שימוש חוזר במתכת

מחזור עופרת הוא חלק בלתי נפרד מתעשיית מחזור המתכות. במסגרת פעילותה של תעשיה זו ממוחזרים כל סוגי המתכת המצויים בשימוש ומהם מייצרים חומר גלם המיועד לייצור מוצרי מתכת חדשים.

מחזור המתכות מחולק לשני סוגים עיקריים, מתכות ברזליות ואל ברזליות. הראשונות, הכוללות גרוטאות ברזל, כלי רכב ישנים וכדומה, מגיעות למפעלי פלדה ומותכות בטמפרטורות גבוהות. מהם יוצרים חומר גלם שימושי.

המתכות האל ברזליות, כדוגמת הנחושת, נירוסטה, אלומיניום, עופרת וכדומה מגיעות אל מפעלי הייצור השונים וגם שם הופכות לחומר גלם ומשמשות ליצירת מוצרים חדשים. ההבדל המשמעותי שביניהן הוא שהמתכות האל ברזליות נמצאות, לרוב, בתוך מכשירים או מוצרים אחרים ומעורבבות עם חומרים אחרים. לכן, תהליך הפקת חומר הגלם שונה.

יתרונות של מחזור עופרת

למחזור עופרת יתרונות רבים. כפי שנאמר בתחילת המאמר מדובר במתכת הנחשבת כמסוכנת לבריאות האדם. אם היא תגיע לאתרי ההטמנה היא תזהם את הקרקע ואף עלולה לגרום נזק למאגרי מי התהום.

מוצרים העשויים עופרת, כמו לדוגמה מצברים המושלכים לקרן זווית, פולטים גזים רעילים לאוויר ועלולים לגרום לפגיעה בבריאות האנשים המצויים בסביבה. הסכנה ממגע ממושך עימם היא מוחשית ביותר ואין לזלזל בה כלל. הפגיעה עלולה להיווצר אפילו כתוצאה משאיפת אדי העופרת.

מחזור עופרת חשוב לא רק מבחינה בריאותית וסביבתית. קיימים גם יתרונות כלכליים. כמו בכל מחזור אחר, יצרית מוצרים העשויים מחומרי גלם ממוחזרים היא זולה יותר. המשאבים והאנרגיה הנדרשים לצורך הפקת חומר הגלם מהאדמה הם עצומים. לעומת זאת, לצורך יצירת חומר גלם ממתכות ממוחזרות, לא נדרשים משאבים כה גדולים.

אם נחזור להיבט הסביבתי, כדאי לציין שהדבר בא לידי ביטוי גם בכמות האנרגיה המבוזבזת בתהליך הפקת חומר הגלם מהטבע ובאיכותה. אנרגיה זו נוצרת כתוצאה משימוש בחומרים המזיקים לסביבה, בשעה שבתהליך המחזור קיימת חשיבות לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה.

מצברים

מרבית כלי הרכב זקוקים למצבר כדי להפעילם. יוצא מכך הכמות המצברים המצויה בעולם היא עצומה. מאחר והם מכילים עופרת, המסוכנת לבריאות האדם, יש חשיבות גדולה להביא אותם למחזור, בתום השימוש בהם, ולא להשליכם לפח או לרשות הרבים.

מצברים ישנים פולטים רעלים. הן כתוצאה מהעופרת המצויה בהם וגם מחומרים אחרים כמו חומצה וכימיקלים שונים. הרעלים הללו מזיקים לסביבה ולבני האדם ומהווים מפגע תברואתי של ממש. לכן, חוקק בשנת 2012 חוק חדש שמטרתו לטפל בפסולת מהסוג הזה ולהביאה למחזור.

אם שמירה על איכות הסביבה אינה מהווה סיבה מספקת למחזר מצברים, נציין שמעשה שכזה עשוי להיות משתלם מבחינה כלכלית. תמורת כל מצבר ישן המגיע למחזור יקבל בעליו או מי שהביא אותו, סכום כסף מסוים בהתאם לגודלו ומשקלו של המצבר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!