מהו מיחזור נחושת?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מיחזור נחושתלנחושת שימושים רבים ומגוונים. הדבר נובע במידה רבה בזכות היותה נוחה יחסית לעיבוד והיותה עמידה במידה רבה יחסית בפני קורוזיה.

השימוש במתכת זו ביצירת יצירות אומנות, תכשיטים ובחפצי פולחן החל כבר לפני מאות רבות של שנים. ישנן עדויות לשימוש במתכת זו במקורות של עמים קדומים במזרח התיכון וגם מעבר לו, לרבות בתנ"ך ובכתבים נוספים.

כיום משמשת הנחושת במידה רבה ביצירת כלי בישול, בתעשייה, בבניה, בייצור תכשיטים, מוצרי חשמל וכבלי הולכה, מוצרים למטבח ובמוצרים רבים נוספים.

העובדה שמדובר במתכת שקל מאוד לשלבה בתהליכי מיחזור מוסיפה מאוד לאטרקטיביות שלה.

מדוע למחזר נחושת?

למרות שכבר רבות דובר על חשיבות המיחזור בחיינו, לא יזיק להתייחס גם כאן לחשיבות המיחזור, במיוחד בהיבט של מתכות שונות. החברה המודרנית היא חברה תעשייתית בעיקרה, ושגשוגה מתבסס על ייצור המוני. על רקע זה, השימוש במתכות כחומר גלם חשוב לתעשייה נפוץ יותר מאי פעם.

הצריכה המוגברת של מתכות בענפים כמו בניין, תעשיית המוליכים ומוצרים לבית, הביאה לדלדול ניכר של משאב זה במקומות רבים בעולם.

כדי להתמודד עם תופעה זו של מחסור, אין מנוס מעשייה של שימוש חוזר במתכות, במיוחד כאשר הן משמשות במוצרים מתכלים, מתיישנים או ישנים.

סיבות נוספות למיחזור, מלבד זו של זמינות חומרי גלם טמונה בחיסכון אפשרי בפליטת אנרגיה בתהליכי זיקוק מתכת בצורתה הטבעית ובמניעת זליגה של חומרים מסוכנים לסביבה (למשל מבטריות ומצברים ישנים).

מיחזור כלי מטבח

כמעט בכל מטבח נעשה שימוש בכלים עשויים נחושת. בזכות מאפייניה הפיזיקליים של הנחושת, בין אם באופן טהור ובין אם כסגסוגת, כלים כאלה הם בעלי סגולות משופרות של הולכת חימום מהיר ובאופן שווה.

בתור שכאלה, כלים אלה תורמים לבישול יעיל יותר וגם חסכוני יותר מבחינה אנרגטית.

למרות שמדובר בחומר עמיד למדי, אין ספק שכל כלי בא יומו. לעיתים הוא מתיישן, לעיתים חלקים שונים נשברים (ידיות, למשל וכן מכסים) והגיע הזמן להחליף אותו בחדש.

בזמן שכזה אין לנו אלא לבקש מהציבור לתרום את חלקו במאמץ ולפנות את הכלים למקומות המתאימים. כאשר מדובר בכלי במצב שמיש, אפשר להעביר אותו לנזקקים. כאשר מדובר בכלי שאיננו במצב שמיש, מומלץ להעביר אותו לחברות המתמחות באיסוף מתכות למטרות מיחזור.

כבלי חשמל ותקשורת

בזכות תכונותיה של הנחושת, מדובר במתכת שנמצאת בשימוש רב בכבלי חשמל ותקשורת. המוליכות הרבה של המתכת והתנגדותה הנמוכה, עושות אותה למוליך אידיאלי ולכן ניתן למצוא אותה הן בכבלי חשמל ותקשורת ביתיים והן בכאלה שמשמשים להולכה מרכזית.

בתחום המיחזור, ניתן למצוא חברות שמתמחות במיחזור כבלי חשמל. חברות כאלה שמחות לרכוש מסוחרים שונים וכן מאנשים פרטיים, ממפעלים ומגופים נוספים כבלים במצב חדש יחסית, אך גם ישנים או מקולפים.

כבלים אלה ישמשו בהמשך כחומר גלם בתהליך הפקת כבלים חדשים או מוצרים שונים לחלוטין.

מיחזור סוללות

אי אפשר לדבר על מיחזור נחושת בלי לתת את הדעת למיחזור סוללות. השימוש במוצרי חשמל שונים הפועלים על בסיס סוללות הוא עצום בהיקפו.

במיוחד לאור השימוש הגובר במוצרים ניידים כגון פלאפונים, מחשבים ומערכות תקשורת ובידור נוספות, גובר גם הנזק הסביבתי של השלכת סוללות לאשפה.

סוללות רבות מכילות מתכות מסוגים שונים, ובהם מתכות כבדות כגון נחושת ואחרות. השלכה של סוללות לאשפה מביאה עימה נזקים שהם גדולים הרבה יותר מאשר בזבוז של חומרי גלם יקרי המציאות.

לסוללות ישנות ישנה תכונה של הפרשת רעלים שפוגעים בצורה חמורה במי התהום ולעיתים גם באטמוספרה. לכן, חשוב מאוד לפנות סוללות ישנות למיכלי מיחזור ייעודיים לכך שנמצאים במקומות שונים בכל רחבי הארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!