המשרד לאיכות הסביבה נגד חברות המים המינרלים

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

אם אתם צרכנים נלהבים של מים מינרליים ובמקביל מאמינים גם בחיים ירוקים ושומרים על איכות הסביבה ייתכן מאוד  שכאשר אתם שותים מים מינרליים אתם עושים נזק גדול לסביבה. אנשים רבים עברו לשתות מים מינרלים בהתבסס על המחשבה שמים מינרליים בטוחים יותר לשתיה ומגנים על הילדים.

חברות המים המינרליים דאגו להחדיר לציבור פחדים לגבי איכות המים בארץ. הם יצרו שמועה לא מבוססת שהמים בארץ לא טובים לשתיה בעוד שבדיקות חוזרות ונשנות הראו שאיכות המים טובה והמים ראויים לשתיה. ולא מדובר רק בבדיקות שנערכו על ידי המדינה אלה גם חברות חיצוניות שהיו בעלות אינטרס דווקא להוכיח שהמים לא טובים לשתייה ומצאו לאכזבתם שהמים באיכות טובה.

פרופגנדה של הפחדה

רבים מהאנשים שקונים מים מינרליים היו קורבן לקמפיינים ולמסעות של הפחדה שכל מטרתם יגרום לכם להוציא מאות שקלים כל חודש על מיים מינרלים. כסף שניתן לעשות איתו עבור הילדים שימושים טובים ורבים כמו לממן חוג או שני חוגים. אנשים רבים הפסיקו את התקשרותם עם חברות המים המינרליים והפסיקו לסחוב בקבוקים כבדים. ואותה סברה שמערכת הצינורות להובלת המים בארץ מזהמת את המיים יכולה להיפטר על ידי מסנן מיים שנותן מיים קרים וחמים בנוחות מרבית וללא כל מאמץ.

בקבוקים בלתי אקולוגיים

דווקא רוב האנשים שצורכים מים מינרלים הם גם אנשים שיש להם מודעות סביבתית והם פעמים רבות לא קולטים שעל ידי קניית בקבוקים אינטנסיבית של המים המינרלים הם פוגעים בסביבה בצורה איומה. למרות שבישראל קיימות חברות העוסקות במיחזור בקבוקי פלסטיק, כמו תאגיד המיחזור "אלה", בקבוקי המים המינרלים הם לא מתכלים וחברות המים המינרלים לא עושות שום מאמץ להפוך את הבקבוקים שלהם למוצר אקולוגי. כל מי שקונה בקבוקים של מים מינרליים גורם נזק עצום לסביבה הבקבוקים שאתם נותנים לילדים שלכם, ילדים שאיכות הסביבה חשובה להם הם מזהמים גדולים של הטבע.

יוזמת המשרד לאיכות הסביבה

במשרד לאיכות הסביבה הבינו את העניין הזה והמשרד לאיכות הסביבה ומשרד החינוך יצאו לפרויקט להפסקת הבאת בקבוקי המים המינרליים לבתי הספר. הילדים בבתי הספר שאיכות הסביבה חשובה להם התגייסו להביא בקבוקים רב פעמיים לבתי הספר וזאת כדי למנוע את זיהום הסביבה על ידי הבקבוקים הפלסטיים שאינם מתכלים וגורמים לנזק מצטבר בסביבה. גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, הוזמן עם שר החינוך גדעון סער לטקס מצטייני בתי הספר והגנים ובטקס שתו כל המוזמנים קנקנים ממי ברז ולא מבקבוקי מים מינרליים, וזאת כדי להוות דוגמא לילדים.

זכויות שאיבה של חברות המינרליים

מה גם שחברות המים המינרלים מקבלות את המים מהמדינה בתעריף מוזל של שליש מהמחיר של המים לצרכן הם נהנים מתעריף מים שמיועדים לתעשייה ויש להם רווח עצום על כל קוב מים. נשאלת השאלה למה שהצרכן לא יקבל את מי המעיינות שהם שואבים בתעריף סביר שהרי המים האלה הם משאבים של המדינה והציבור, ואין שום הצדקה למחירים כאלה תמורת מים שהם שלנו ובקבוקים שגם פוגעים בסביבה.

הפקעת מי המעיינות מהציבור

נשאלת השאלה למה יש לחברות המים המינרליים זיכיון שאיבה כאשר הן עושקות את הציבור בתעריפים מופרזים ונהנות מרווח שאין בו שום הצדקה. מי שרוצה לשתות מי מעינות ולא מי ברז לא אמור לשלם על כך מחיר גבוה ולתרום בעל כורחו לזיהום הסביבה ולפגיעה בכלכלה ובחברה.תעשיית המים המינרלים נובעת מחוסר הביטחון של הציבור ממערכת המים במדינה. לו היו משפרים את אמון הציבור במערכת המים במדינה לאנשים היו ביטחון במים בברזים וחברות המים המינרלים לא היו תופסות טרמפ על התופעה הזאת.

חוק האריזות

בתחילת השנה נחקק חוק האריזות החדש שמחייב את יצרני המוצרים לאסוף בעצמם את אריזות המוצרים שהן מייצרות ולמחזר אותם המשרד לאיכות הסביבה משלם סכומים גדולים לעיריות שיבצעו שיתוף פעולה עם התעשיינים למען מחזור האריזות ולהפיכתם למקור אנרגיה. אולי חוק זה יחייב את חברות המיים המינרלים להתעורר ולהפסיק את זיהום הסביבה שהן יוצרות.

יצירה בבקבוקי פלסטיק: דברים שאפשר לעשות עם בקבוקי מים מינרלים ריקים.