בריכה אקולוגית

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

ימי הקיץ החמים והמהבילים של ישראל עושים חשק עז לקפוץ לבריכה כלשהי ולהתקרר בה עד יעבור זעם. קיימות בריכות ציבוריות ופרטיות סטנדרטיות, ישנו הים שהוא מדהים לכל הדעות, אך אין ספק כי שחייה או אפילו התבוננות בבריכת מים מתוקים בטבע מציעה את ההנאה הרבה ביותר ושפע של ערך מוסף.

כיום רוב מוחלט של בריכות השחייה הן בריכות מוכלרות שכוללות כימיקלים רבים על מנת לטהר את המים בצורה כימית ומלאכותית. בריכה אקולוגית היא בריכה שמציעה את החוויה הקרובה ביותר לטבע שניתן לקבל.

בריכות אקולוגיות יכולות להיות בריכות שחיה פרטיות ומדהימות, בריכות נוי קטנות שלא מיועדות לשחיה או שהיה של אנשים, בריכות משולבות לנוי ושחיה ואפילו בריכות ציבוריות למרות שבישראל משרד הבריאות עדיין מערים קשיים בנושא משום מה.

מהותה של הבריכה האקולוגית

הקונספט של בריכה אקולוגית החל להתפתח על ידי כמה "משוגעים לדבר" באירופה בראשית שנות השמונים, הם הבינו ששימוש באמצעים כימיים כמו כלור לטיהור מים של בריכות אינו מחויב המציאות והוא ודאי מנוגד לדרך הטבע שמטהרת מים באמצעים טבעיים לחלוטין כבר מיליוני שנים. בריכה אקולוגית היא במהותה בריכת מים טבעית שאינה כוללת כלור ותוספות כימיות אחרות לצרכי טיהור וניקוי של המים, בריכות אקולוגיות עושות שימוש בתהליכים טבעיים, ביולוגיים ופיזיקליים שמשיגים תוצאות מצוינות מבחינת רמת טיהור המים והתאמתם לשהייה אנושית.

התנועתיות חשובה להקמה ותפעול נכונים של בריכה אקולוגית, המים זורמים באופן שהוא למעשה קבוע ועוברים בין מפלסים שונים תוך כדי שהם עוברים תהליך טבעי של ניקוי, טיהור, פירוק רעלים וכן הלאה. ברוב המקרים בריכה אקולוגית תהיה גם מעוצבת ברוח טבעית, בצורות שונות ולאו דווקא בצורות הסטנדרטיות של בריכות מוכלרות, אלו בריכות שלא מציעות את הצבע הכחול המוכר מבריכות רגילות (שנובע כמובן מצביעת הבריכה ולא מצבע המים) אלא לרוב יושם דגש על מראה טבעי כפי שקיים בנחלים ובריכות בחרבי ישראל.

בריכות אקולוגיות כוללות שימוש בצמחייה לצד ובחלק ממפלסי הטיהור, גם לצרכי נוי ואסתטיקה טבעית וגם כמרכיב חשוב לתהליך הניקוי והטיהור.

מידע טכני על בריכות אקולוגיות

הרעיון של בריכת שחיה טבעית וירוקה הוא יפה ומרשים כמובן, אך בפועל חייבים בצורה כלשהי לטהר את המים ולהביא אותם למצב שבני אדם יכולים לשחות בהם ללא חשש בריאותי. טיהור זה מושג כאמור באמצעים טבעיים בלבד ולא כימיקלים. דרך נפוצה של בניית בריכה אקולוגית היא שימוש במפלסי מים, בטבע המים לרוב זורמים ובכך עוברים תחלופה וטיהור טבעי, בבריכות האקולוגיות המים זורמים במפלסים ולא עוברים תחלופה אלא מיחזור יעיל ואקולוגי שבו הם מטוהרים ברמה מעולה.

תהליך הטיהור כולל סינון טבעי ובאמצעים מכאניים מתקדמים, שיקוע של מזהמים פיזיים, פירוק ביולוגי טבעי של חומרים אורגניים במים, טיהור צמחי שסופח רעלים ומחדיר חמצן למים, אגרגטים (כגון חצץ) כפילטר טבעי ושימוש בבקטריות חיוביות הקיימות בטבע שמטהרות את המים בצורה סופית ומלאה. על מנת ליצור בריכה אקולוגית מתקדמת ואיכותית במיוחד נעשה שימוש במשאבות להובלת המים במפלסים – לצד הובלה רגילה בכוח הכבידה והפרשי גובה – והחזרתם לבריכה, מסננים מתקדמים ואיכותיים שלא מצריכים תחזוקה רבה ומסנני קרינה אולטרא סגולית (פילטר UV) שמשפרים את איכות המים וחשובים לתהליך כולו.

מערכות טכניות של בריכה אקולוגית לטיהור וניקוי המים הן לרוב מערכות סגורות שמבצעות גם מיחזור מים חסכוני והן סגורות לכניסה של חומרים לא רצויים. בריכה אקולוגית היא בריכה שבה המים ממש חיים וצלולים במובן המלא והטבעי ביותר של המונח. זוהי חוויה מדהימה שאי אפשר לתאר ולאחר מכן קשה מאוד לחזור לשחות בבריכות מוכלרות.

הטיהור הצמחי של בריכה אקולוגית הוא חלק חשוב הן במראה החיצוני המיוחד והיפה של בריכות אלו והן מבחינת הגעה לרמת טיהור מירבית. נעשה שימוש בצמחי מים מיוחדים שסופחים רעלים מהמים ומחדירים למים חמצן חיוני. אגן הטיהור הצמחי יכול להיות בריכת מים נפרדת שבה המים נמצאים עם צמחי המים והוא יכול להיות צמחי מים ששתולים בתור אגרגטים פיזיים שהמים זורמים מתחתיהם – ללא מים גלויים – ואז שורשי הצמחים סופחים את הרעלים ומטהרים את המים.

מסננים

מבחינת מסננים של בריכה אקולוגית, אלו נמצאים באגן שנקרא מקצועית אגן סינון או אגן ביו-מכאני. המסננים הקיימים במערכת יכולים להיות מסוגים שונים אך באופן כללי תפקידם להפריד באופן פיזי ומכאני בין חלקיקים שונים במים לבין המים עצמם – כך המים גם מנוקים וגם מטוהרים. המסננים יכולים להיות מסננים גסים פשוטים, מסנני ספוגים ומסננים הכוללים מרכיבים ביולוגיים שמנקים את המים בדרגות שונות – למשל מסנן קושר זרחן. אזור הסינון נמצא לרוב קבור מתחת למרכיבים של הגינה בה נמצאת הבריכה – למשל דק עץ, מסלעות וכדומה, נשמרת גישה אליו כמובן אך היא סמויה ולא פוגעת אסתטית בבריכה או בגינה. אזור הסינון עוזר לבריכה אקולוגית להתאים לאקלים הישראלי הקשה והתובעני והוא מונע תקלות הנובעות מעונתיות בבריכה.

בריכה אקולוגית היא מערכת מדהימה ביופיה ובתחושות שהיא מציעה, מדובר על פיתרון מרהיב, בריא ואקולוגי לאין שיעור מבריכות מוכלרות.