איכות הסביבה

תחרות הערים הירוקות בארץ

Posted at יוני 19, 2011 » By : » Categories : איכות הסביבה » 0 Comment

בשנים האחרונות המודעות הסביבתית והירוקה הולכת וצוברת תאוצה בישראל, כיום ניתן לראות פרויקטים סביבתיים רבים ברשויות המקומיות השונות, עצמאית ובעידוד המדינה. למעשה התפתחה כבר מעין תחרות בין הערים לגבי הערים הירוקות בארץ, אפילו יש תחרות אמיתית ורשמית כזו.

במסגרת תערוכת קלינטק ה-15 שתיערך ביולי 2011 תיבחרנה 10 הערים הירודות בארץ, נכון ליוני 2011 נרשמו כמועמדות 27 רשויות מקומיות. זו הפעם הרביעית שתחרות הערים הירוקות בארץ מתקיימת בתערוכה, אזרחים וגורמים מקצועיים בתחומי איכות הסביבה יכולים להמליץ על רשויות מקומיות ראויות מבחינת נושאים כמו מיחזור, תחבורה ירוקה, בנייה ירוקה, שטחים פתוחים ועוד נושאים בעלי נגיעה או השלכות ירוקות.

תהליך הבחירה בזוכות

לתחרות נרשמו עיריות ורשויות מקומיות מכל רחבי ישראל, מועצות מקומיות ואזוריות לצד ערים. את הבחירה עצמה ב-10 הערים והרשויות הזוכות בתואר הירוק והנכסף תבחר וועדת היגוי מיוחדת שמונתה על ידי מארגני תערוכת קלינטק. הקריטריונים שייבחנו לצרכי בחירה בזוכות כוללים נושאים כגון:

  • גינון והשקעה בשטחים פתוחים
  • התייחסות לעצים בשטח העיר או הרשות
  • חיסכון במים לצרכי השקיה ולשימושים שונים
  • ניקיון סביבת העיר או הרשות
  • נושאים של מודעות סביבתית – פעילויות, חינוך וכדומה
  • אחוזי מיחזור הפסולת בתחומי הרשויות – השאיפה היא ל-80% לכל הפחות
  • פיתוח אמצעי תחבורה ציבורית כאמצעי של תחבורה ירוקה, שבילי אופניים וכדומה

בשנת 2010 זכו בתואר עיריות ורשויות כגון כפר סבא, רעננה, מועצה אזורית משגב, מועצה אזורית בי שמעון ומועצה מקומית עומר.

כפר סבא

זוהי אחת הערים הראשונות בישראל להניף את הדגל הירוק, העיר מחשיבה את עצמה לירוקה ובעלת מודעות גבוהה מאוד לתחום. פעילויות ופרויקטים ירוקים במסגרת העיר כפ”ס הם פארקים ושטחים פתוחים רבים, הקפדה על נושאים של גינון סביבתי וחיסכון במי השקיה, פרויקטים למיחזור מים, כניסה לפרויקט של הפרדת פסולת במקור לזרם רטוב ויבש (פסולת מטבח “רטובה” לצרכי קומפוסט), פעילויות חינוך רבות ועוד.

מועצה אזורית עמק חפר

המועצה האזורית שנמצאת באזור השרון כוללת קיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים, היא גם מקדמת יוזמות ירוקות רבות ומנסה להיות סביבתית כמה שיותר, הרבה בזכות דרישה מצד התושבים והבנה של קברניטי המועצה כי מדובר על פיתרון נכון וכלכלי יותר בטווח הארוך. במועצה מתקיים פרויקט נרחב של הפרדת פסולת במקור, מתקן גדול להפקת חשמל מפסולת – גז הנוצר מהפרשות של הפרות ברפתות האזור, פעילויות חינוך וחברה רבות בתחומי איכות הסביבה, שטחים פתוחים ירוקים רבים מאוד בכל רחבי המועצה ועוד פעילויות ויוזמות רבות.

רעננה

בדומה לשכנתה הקרובה כפר סבא, גם רעננה מיצבה את עצמה בשנים האחרונות בעיר בעלת מודעות סביבתית טובה. בעיר יש פארקים ושטחי גינון רבים, הקפדה של העירייה על נושאי ניקיון, איכות אוויר, חיסכון במים וחינוך סביבתי. שיעורי המיחזור ברעננה גבוהים בזכות העלאת הנושא לשיח הציבורי ותשתית נוחה של מתקני איסוף.

באר שבע

העיר הדרומית שמכילה סטודנטים רבים מאוניברסיטת בן גוריון לצד תושבים מקומיים רבים, משנה את פניה מבחינה סביבתית. בעידוד התושבים וראש העיר הצעיר והנמרץ של ב”ש, רוביק דנילוביץ’, הנושא הירוק עולה למקום חשוב בסדר היום הציבורי. בין היתר עיריית באר שבע מנסה לקדם שיפורים מהותיים לתשתיות המיחזור בעיר מבחינת מתקנים, גינון ירוק וחסכוני, שטחים ציבוריים ירוקים ופתוחים, חינוך וכדומה.

חולון

חולון משנה את פניה במובן הירוק ובמובנים רבים אחרים שמשפרים את איכות החיים בה לתושבים ומבקרים. מבחינה ירוקה חולון מקדמת מאוד את הנושא של שטחי גינות ציבוריות, תשתיות מיחזור וגינון ירוק. זאת לצד פעילויות חינוך והסברה רבות ומיצובה כעיר הילדים של ישראל שמאפשרים לה לנהל פעילויות חינוך משמעותיות.

Leave a Comment

עוד בנושא איכות הסביבה
חברת נגב אקולוגיה

הקמתה של חברת "נגב אקולוגיה" בקיבוץ משמר הנגב הייתה במטרה לטפל בפסולות מסוגים שונים, בדרכים מתקדמות תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות,...

סגור