חוק שמירת הניקיון

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

חוק שמירת הניקיוןלכלוך, אשפה ופסולת מסוגים שונים מהווים מפגע סביבתי הפוגם באיכות החיים. במקרים של הזנחה מתמשכת, זה לא מסתכם בכך ועלול להגיע למצב של סכנה בריאותית ממשית לחיי הציבור. זבל שנרקב מפיץ מחלות, פסולת בניין המושלכת כלאחר יד עלולה לגרום למפגעים בטיחותיים וכדומה.

החיים בסביבה מלוכלכת אינם נעימים, בלשון המעטה. הראיה לכך מקבלת משנה תוקף בשעה שהגופים האחראים על ניקיון הרחובות ופחי האשפה, שובתים מעבודה. ימים בודדים של שביתה מספיקים על מנת שריח הצחנה באוויר יהיה בלתי נסבל. כל אחד יכול להעיד שבקבוק פלסטיק או שקית, שנזרקו מחלון מכונית עוררו בו תגובה של סלידה כלפי המעשה.

לא חסרות סיבות מדוע קיים צורך לשמור על סביבה נקייה ומסודרת. הזנחה מהבחינה הזאת טומנת בחובה השלכות שליליות המשפיעות על הסיבה כולה. לשם כך חוקק חוק שמירת הניקיון. מטרתו המוצהרת: למנוע פגיעה בסביבה, לנטרל הפצת ריחות רעים ועקב כך לשמור על איכות חיי התושבים.

החוק, המסדיר גם את פעילותם של אתרי הטמנת האשפה וסילוק הפסולת, אוסר על השלכת פסולת מכל סוג שהיא, לרבות גרוטאות של מכוניות או פסולת בניין וכו'. העובר על התקנות הקבועות בחוק צפוי לקנסות גבוהים.

איסורים

חוק שמירת הניקיון קובע גם שאסור להשליך חבילה כלשהי, אשפה מכל סוג או סתם חפצים מתוך מכונית נוסעת. גם לגבי כלי שיט ורכבות חלים האיסורים הללו. כמו כן, אין לחרוט, לכתוב, או לצייר על נכס הנמצא ברשות הרבים.

רכב הנמצא במקום שהוגדר כרשות הרבים במשך תקופה העולה על חודשיים, ייגרר משם, לאחר התראה שתודבק על שמשתו. עלות הגרירה והאחסנה במגרש תחול על הבעלים. השלכת פסולת או לכלוך במקומות ציבוריים, כגון, חופי ים, שמורות טבע, אתרים ציבוריים וכדומה, תגרור אחריה קנסות כבדים בהתאם לחומרת העברה.

פסולת בניין

במהלך השנים נוספו לחוק שמירת הניקיון סעיפים שונים. בן היתר, נקבע כי על הרשויות המקומיות תחול החובה לאסוף ולפנות את כל פסולת הבניין המצויה בתחום שיפוטן. הדר אינו מסיר את האחריות לכך מהקבלנים העוסקים במלאכת הבנייה. על פי החוק הם מחויבים לפנות את האשפה למקומות המותרים לכך ובהתאם לאישורים הדרושים.

בעקבות המודעות ההולכת וגוברת בכל הקשור למיחזור פסולת, נתקנו תקנות נוספות המחייבות את הרשויות ושאר הגורמים הרלוונטיים (יבואנים, יצרנים, קבלנים ועוד), לדאוג לכך שהאשפה הנוצרת כתוצאה מפעילות המתקיימת בתחומיהן תגיע למפעלי המיחזור.

היטל הטמנה

על מנת לעוד את הרשויות המקומיות למחזר את האשפה בתחומיהן, הוחלט מכוח חוק שמירת הניקיון להטיל עליהן היטל מיוחד על כל טון אשפה המגיע למזבלות ומוטמן באדמה. אלו האחרונות מגלגלות את הכדור לידי יצרני הפסולת הגדולים (מפעלים) וגובות מהן את התשלום אם האשפה לא מגיעה למיחזור. גובה ההיטל עולה בכל שנה במספר אחוזים.

אכיפה

על מנת לאכוף את חוק שמירת הניקיון כראוי מפוזרים ברחי הארץ פקחים ונאמני ניקיון שתפקידם להוציא לפועל את עיקרי הדברים. כלומר, להטיל את העונשים הקבועים בכל אזרח שיימצא שהשליך פסולת כלשהי ברשות הרבים או שפעל פעולה הנוגדת את החוק.

הקנסות המוטלים על העוברים על החוק משתנים בהתאם לחומרת העברה. למשל, השלכת פסולת בניין בכמות גדולה שלא על פי היתר תגרור תשלום קנס גבוה יותר מעברה של השלכת בדל סיגריה ממכונית נוסעת.

יחד עם זאת, הממשלה יזמה הקמת רשת מלשינים שיתוגמלו כספית על כל דיווח הנוגע הפרת החוק לשמירת הניקיון. הללו נקראים בלשון נקיה,  'מודיעים' ועיקר פעילותם באה לידי ביטוי בכל הקשור להשלכת פסולת בניין ברשות הרבים.

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

לוגו המרכז למיחזור

המרכז למיחזור

מחפשים חברה אמינה ומקצועית לטיפול בפסולת וגרוטאות מתכת שלכם? הגעתם למקום הנכון! אנו החברה המובילה בישראל לפינוי מתכות, פירוק ומחזור. השירותים שלנו כוללים קניית גרוטאות ברזל, גרוטאות אלומיניום, גרוטאות נחושת ומתכות נלוות אחרות במחיר הטוב ביותר.

אז מה היה לנו בכתבה:

חוק שמירת הניקיון

הדרכה מושלמת לפינוי פסולת לאחר שיפוץ

לאחר סיום פרויקט שיפוץ, אחת המשימות המרכזיות היא פינוי פסולת נכון. תהליך זה כולל פינוי פסולת, חומרים ישנים וכל פריט לא רצוי אחר מאתר השיפוץ. פינוי אשפה יעיל לא רק מסייע בשמירה על מרחב עבודה נקי ומאורגן אלא גם תורם לקיימות סביבתית.

לקריאת המאמר »

מדוע מיחזור הוא חיוני לקיימות ושימור מאגרי מים

מים הם משאב נדיר, ושימורם הפך בראש סדר העדיפויות ברחבי העולם. בישראל, מדינה הידועה באקלים הצחיח שלה, יש חשיבות עליונה לשמירה על מאגרי המים. מיחזור מים הופיע כאסטרטגיה חיונית לשמירה על אספקת מים בת קיימא לאומה. באמצעות יישום טכנולוגיות חדשניות ושיטות ניהול אפקטיביות, למיחזור תפקיד חיוני בהבטחת אורך החיים והיעילות של מאגרי המים.

לקריאת המאמר »

נוהלי הריסה וניהול פסולת

בעולם של היום, שבו הדאגות הסביבתיות עומדות בראש דיונים רבים, חיוני לתת עדיפות לשיטות קיימא בכל התעשיות. להריסת מבנים ולניהול הפסולת הנוצרת במהלך התהליך יכולה להיות השפעה משמעותית על הסביבה. על ידי יישום נוהלי הריסה וניהול פסולת בר קיימא, נוכל להפחית את טביעת הרגל הסביבתית שלנו ולתרום לעתיד ירוק יותר.

לקריאת המאמר »

המדריך האולטימטיבי לבחירת חברת ניקיון משרדים הטובה ביותר

בכל הנוגע לשמירה על שטח משרד נקי ומאורגן, שכירת חברת ניקיון משרדים מקצועית היא חיונית. זה לא רק מבטיח סביבת עבודה בריאה ופרודוקטיבית, אלא גם חוסך זמן ומאמץ לעובדים שיכולים להתמקד במשימות שלהם מבלי לדאוג לניקיון. עם זאת, עם מספר רב של חברות ניקיון בשוק, כיצד תבחרו את הטוב ביותר עבור המשרד שלכם? מדריך מקיף זה ידריך אותך דרך הגורמים המכריעים שיש לקחת בחשבון לפני קבלת החלטה.

לקריאת המאמר »

10 טיפים לשמירה על המשרד שלך נקי – חברת ניקיון משרדים פרמייר בפתח תקווה חושפת הכל

בכל הנוגע לשמירה על משרד נקי ומאורגן, אין למי לפנות יותר מאשר חברת ניקיון משרדים המובילה של פתח תקווה. עם שנים של ניסיון וצוות של אנשי מקצוע מסור, יש לנו את המומחיות להבטיח שסביבת העבודה שלך תהיה תמיד נקייה ונוצצת. במאמר זה, נשתף אתכם ב-10 טיפים חיוניים שיעזרו לכם לשמור על המשרד שלכם במצב 

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!