הבנייה הירוקה בתנופה

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מבחינה אקולוגית, מבנים הם בין הגורמים המזהמים ביותר בעולם, הם צורכים אנרגיה רבה מאוד לחימום וקירור, לתאורה והפעלת מחשבים וכיוצא באלו. אך בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה והכרחית של מעבר לפתרונות בנייה ירוקה שונים המאפשרים יעילות אנרגטית רבה יותר, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, הפחתת הפגיעה במשאבים ובסביבה בעת הבנייה ושאר יתרונות סביבתיים וברי קיימא. גם בישראל התחום נמצא במגמת צמיחה, איטית אמנם אך קיימת, והציבור דורש יותר ויותר פתרונות של בנייה הירוקה להגברת יעילות הבתים שלו ושמירה על הסביבה.

מבחינת הביקוש ההולך וגובר לפתרונות בנייה הירוקה, אמנם אנו לא רואים בכל ישוב בישראל בתי קש ובוץ או בתי אדמה כפי שניתן לראות בישובים בודדים בארץ ובהיקפים גדולים יותר בעולם המערבי, אך בהחלט יוצאים לשוק מוצרים ופתרונות מודרניים ויעילים מאוד של בנייה ירוקה. המחירים של פתרונות אלו עדיין לרוב יקרים יותר בהשוואה לבנייה קונבנציונאלית מבלוקים ובטון, אך כמובן שבטווח הארוך ואפילו הקצר לעיתים, ההשקעה מחזירה את עצמה ואף הרבה מעבר לכך בחיסכון באנרגיה ובנזק לסביבה או לבריאות הדיירים.

הביקושים עולים לבנייה חדשה וקיימת

ניתן כיום לראות עלייה בביקושים לפתרונות בנייה הירוקה בעיקר בפרויקטים של בנייה חדשה, הן בתים פרטיים והן של מבני דירות או משרדים גבוהים. זה הגיוני משום שהמתכננים, הקבלנים והלקוחות מבינים כיום יותר ויותר את החשיבות של פיתרונות בנייה יעילים אנרגטית ושאינם מזיקים לסביבה כמו הפתרונות הקיימים היום בשגרה. אך ניתן בהחלט לראות את רמת הביקושים עולה גם עבור פרויקטים של בנייה קיימת, בעיקר בפרויקטים של תמ"א 38 לשדרוג מבנים והפיכתם לעמידים לרעידות אדמה ופרויקטים שונים של התחדשות עירונית, אפילו בשיפוצים לבתים פרטיים קיימים יש לקוחות המבקשים פיתרון של בנייה הירוקה על פני שיטות הבנייה הישנות.

במציאות של עלויות אנרגיה הולכות ועולות, פתרונות בנייה הירוקה מציעים חלופה מצוינת ויעיל במיוחד הן להגברת היעילות האנרגטית של המבנה והפחתת הצורך לחמם, לקרר ולהאיר אותו והן חיסכון משמעותי בכסף כתוצאה ישירה מכך.

דוגמא לפיתרון בנייה ירוקה מתקדם ואיכותי

חברת קלר עין כרמל, בבעלות קיבוץ עין כרמל, היא מובילת השוק בישראל בתחום הפוליסטירן (מוצרי קל קר וכדומה), לאחרונה החברה יצאה לשוק באופן מסחרי עם פיתרון בנייה חדשני שנחשב בנייה ירוקה. השיטה שפותחה על ידי החברה ובשיתוף חברת לבנים נקראת ESB ומהותה בניית קירות בטון מבודדים ויעילים אנרגטית באמצעות שימוש במערכת חדשנית שאליה יוצקים את הבטון. הפיתרון של עין כרמל כולל למעשה בידוד תרמי של כל מעטפת הבית (השלד החיצוני) – גג, קירות ופתחים למיניהם כך שהמבנה מאפשר חיסכון אדיר של עד 70% בהוצאות האנרגיה – פשוט אפשר לחמם ולקרר אותו הרבה פחות כי המבנה עצמו שומר על טמפרטורה נעימה באופן יעיל מאוד.

שיטת ESB של בנייה הירוקה פרי פיתוחה של חברת קלקר עין כרמל מתבצעת כך  שבונים את מעטפת המבנה מלבני או פאנלים עשויים חומר הדומה לקלקר, בשתי שכבות עם מרווח ביניהן, הלבנים המיוחדות הללו מחוברות יחד בחיבורי פלסטיק איכותיים ועמידים ביותר. במרווח שנוצר בין תבנית המעטפת יוצקים בטון לכל אורך המבנה, התבנית נשארת חלק מהקיר ועליה מיישמים טיח מתאים וכיוצא באלו כך שהבית נראה "רגיל" מבחוץ ובמפנים אך למעשה הוא משמעותית יעיל יותר מכל מבנה אחר. שיטה זו של בנייה הירוקה מתאימה גם למבנים קיימים כאשר מחפים את מעטפת הבניין בשיטת ESB להשגת בידוד תרמי ויעילות אנרגטית מוגברת. הבידוד של פיתרון זה הוא בעיקר תרמי אך גם אקוסטי ברמה גבוהה מאוד.