מיחזור, תהליך המיחזור

מהו מיחזור עץ?

Posted at מרץ 11, 2013 » By : » Categories : מיחזור,תהליך המיחזור » 0 Comment

מיחזור עץכיום, אין כמעט חומר שלא ניתן למחזר. אין זה משנה אם מדובר בחומרים מתועשים כגון פלסטיק וגומי או חומרים טבעיים כגון עץ ומים.

בין מגוון החומרים הללו, עץ הנו אחד החומרים הוותיקים ביותר בתעשייה המודרנית. בשל אופיו, ניתן למחזר אותו בקלות יחסית או לתעל אותו לכדי שימושים אחרים.

כמו בתחומים אחרים בחיים, גם בכל הנוגע אל מיחזור עץ, מספר השימושים ואופני המיחזור תלויים ביד הדמיון וברמת היצירתיות בה ניחנתם.

על מנת שתוכלו ללמוד יותר כיצד ניתן לבצע מיחזור עץ בשגרת היומיום ובתעשייה, ריכזנו לפניכם את הדרכים העיקריות.

שימוש חוזר ברהיטי עץ

מיחזור עץ יכול להיעשות באמצעות מציאת דרכים ואופנים לשימוש חוזר ברהיטי העץ אותם שקלתם לזרוק. אופן התיקון והשימוש החוזר נעשה בהתאם לאופי הנזק והפגם ברהיט. במידה ומדובר בנזק קל יחסית, כגון רגל שבורה או משענת שיצאה מן המקום, ניתן לתקן זאת בקלות.

אם לא ניחנתם בידי זהב, ניתן להעביר את הרהיט אל נגר או איש מקצוע המתמחה בכך.

דרך טובה נוספת לביצוע מיחזור עץ באמצעות שימוש חוזר היא באמצעות תיעול הרהיט לכדי שימוש אחר, השונה מהמטרה המקורית לה הוא נועד. לדוגמא, כיסא עץ שמשענתו יצאה מן המקום ולא ניתן לתקנו, ניתן להפוך אותו למתלה בגדים ייחודי, באמצעות תלייתו אל הקיר כך שהרגליים יוצאות החוצה מן הקיר.

בדומה, ניתן להפוך את מתלה הכובעים הוותיק לכדי מוט לעציצים בגינת הבית או בחצר הבניין.

הכנת ריהוט מעץ משומש

דרך נוספת ליהנות ממיחזור עץ איכותי, היא באמצעות יצירת רהיטים שונים מלוחות עץ משומשים. ניתן להפוך את הלוחות השונים לכדי רהיטים שונים כגון שולחנות, כיסאות וארונות, וליהנות מרהיטים ייחודים, בעלי מגע וינטג’י ואיכות אקולוגית.

ישנן חברות רבות המתמחות בכך והמציעות לציבור הרחב מגוון רב של רהיטים ממוחזרים.

שיחזור ותיקון רהיטים

בתעשיית העץ, ישנם נגרים ובעלי מקצוע המתמחים בשחזור רהיטים. למקצוענים אלו יש ניסיון וידע רבים, המסייעים להם להפוך כל רהיט וותיק שיש לזרוק, לכדי פיסת היסטוריה בעלת ערך כספי רב.

עם זאת, אין צורך להיות משחזרי רהיטים מקצועיים בכדי לבצע מיחזור עץ איכותי.

בכל פינת רחוב, ניתן לראות רהיטי עץ זרוקים שאיבדו חלק כזה או אחר ומחכים למשאית הזבל שתאסוף אותם אל המזבלה העירונית. עם זאת, ניתן להציל רהיטים אלו ולתרום במקצת לאיכות הסביבה. במידה והעץ תקין ואינו מתולע, ניתן לתקן את הפגם, לצבוע אותו ולהשתמש בו בשנית.

במידה ולא, ניתן להיעזר ברהיט לכדי שימושים אחרים או להיעזר בעץ עצמו בתחומים שונים.

העברת עץ למיחזור

ניתן לבצע מיחזור עץ באמצעות העברת חלקי העץ השונים למיחזור. אפשר למחזר את כלל חלקי העץ, החל מן הגזע ועד לצמרת. בזכות מיחזור גזם, הענפים והחלקים הקטנים של העץ, ניתן לחסוך כספים ואנרגיה בתעשייה, במסחר ובחקלאות.

יתר על כן, מיחזור עץ זה מסייע להימנע משריפתו, דבר המשחרר חומרים מסוכנים אל שכבת האוזון.

הפיכת עץ וגזם לכדי מוצרים חדשים

בעת מיחזור עץ, מקצצים את החומר לכדי חתיכות קטנות ביותר, בהתאם לשימושים השונים. באמצעות שבבי עץ בגודל של 2.5 ס”מ לערך ניתן ליצור חיפוי לקרקע, דבר המסייע לתעשיית החקלאות.

כמו כן, ניתן להיעזר בחלקי העץ הקטנים לכדי ריפוד שטחי מחייה של בעלי חיים, העשרת קומפוסט ואפילו ליצור אנרגיה חלופית.

ניתן לראות, אם כן, כי באמצעות מיחזור עץ ניתן לחסוך כסף ואנרגיה יקרי ערך, להעשיר את מראה הבית והגינה, לסייע לתעשיית החקלאות והעיצוב וכמובן, לשמור על איכות הסביבה.

Leave a Comment

עוד בנושא מיחזור, תהליך המיחזור
מיחזור ספרים
גם ספרים אפשר למחזר?

בעולם כולו, ובישראל בפרט, מיחזור נעשה אחד הנושאים החשובים בתודעה הציבורית. עצם הפסולת המצטברת באתרי הזבל העירוניים, כמו גם הפיתוחים...

סגור