גם ספרים אפשר למחזר?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מיחזור ספריםבעולם כולו, ובישראל בפרט, מיחזור נעשה אחד הנושאים החשובים בתודעה הציבורית. עצם הפסולת המצטברת באתרי הזבל העירוניים, כמו גם הפיתוחים הטכנולוגיים המסייעים במיחזור יעיל, גרמו לאזרחים ולמוסדות להרים את הכפפה ולהתחיל למחזר באופן מואץ הרבה יותר משנים עברו.

בין יתר החומרים, ניתן לבצע מיחזור ספרים. מאחר וספרים עשויים מנייר, ניתן למחזר אותם לכדי שימוש חוזר בחומר הגלם ויצירת מוצרי נייר נוספים. כמו כן, מיחזור ספרים יכול להיעשות באמצעות הארכת חייהם של הספרים והימנעות מזריקתם אל פחי הזבל.  כיצד ניתן לעשות זאת וכיצד ניתן לממש מיחזור ספרים? בדיוק על כך ננסה לענות במאמר שלפניכם.

רכישת ספרים משומשים

ברחבי הארץ, ישנן חנויות המתמחות בספרים יד שנייה, שהובאו מספריות פרטיות וציבוריות כאחד. ספרים אלו עולים מחיר סמלי בלבד, אולם מלבד הקלה על הארנק, הם מאפשרים להאריך את חייו של הספר הממוצע.

כך, במקום לרכוש ספר חדש באחת מרשתות הספרים, ניתן לקנות ספר יד שנייה, ליהנות מעולם ומלואו ולסייע במעט לאיכות הסביבה.

העברת ספרים לספריות עירוניות

אין ספק כי אזרחי ישראל אוהבים לקרוא, כאשר מדי שנה יוצאים אלפי ספרים חדשים לאור. דבר זה גורם לספריות הפרטיות להתעצם ולעלות על גדותיהן. בכל ניקיון בית משמעותי, בין אם לקראת חג הפסח ובין אם לכבוד אירוע חשוב, ניתן לדלל את הספרייה ולהוציא את הספרים שכבר קראתם.

במקום לזרוק את הספרים הללו, ניתן להעביר אותם אל הספריות העירוניות. דבר זה מאפשר גם לאחרים ליהנות מן הספר, תוך מיחזור ספרים חיוני.

העברה למיחזור

מיחזור ספרים יכול להיעשות גם באמצעות איסוף הספרים והעברתם אל מיכלי המיחזור הכחולים הפזורים בכל רחבי הארץ, אלו המיועדים למיחזור נייר.

ניתן לעשות זאת בכמויות קטנות, ולהעמיס את הפח הכחול בכמות מעטה, פעם בשבוע. כמו כן, ניתן להעביר כמויות גדולות של ספרים אל המכולות הגדולות יותר.

מכולות אלו נמצאות ברחבי העיר או במרכזי המיחזור השונים.  עם זאת, שימו לב, כי הספר כולל גם רכיבים שאינם עשויים נייר, בייחוד אם מדובר על ספרי בעלי כריכה קשה, המכוסה בד, ועל כן יש לפרקו בהתאם.

תהליך מיחזור הנייר

מיחזור ספרים הנעשה באמצעות תהליך מיחזור הנייר, כולל תהליך מורכב במהלכו החומר הגולמי עובר מספר שלבים מכריעים. ראשית, לאחר איסוף הספרים והעברתם אל מרכזי המיחזור השונים בארץ, שמים את הנייר בתוך מים והופכים אותו לעיסה.

את העיסה הזו משטחים על גבי רשת ונותנים לה להתייבש תחת השמש. לאחר שהיא מתייבשת לחלוטין, ניתן ליצור ממנה את הנייר הממוחזר.

לרוב, חומר זה עובר תהליך של הלבנה באמצעות חומרים כימיים כאלה ואחרים. מאחר הנייר הממוחזר הנו בעל גוונים כהים, תהליך ההלבנה הנו חשוב בכדי ליצור נייר עליו ניתן לכתוב או להדפיס. את הנייר ניתן למחזר כמה וכמה פעמים, אך בכל תהליך שכזה סיבי הנייר נחלשים עד לכדי פירוק מוחלט.

ספרים מנייר ממוחזר

השלב הסופי בתהליך המיחזור, בו ניתן לומר כי מיחזור ספרים הגיע לכדי סגירת מעגל, הוא באמצעות יצירת ספרים מנייר ממוחזר. עקב החשיבות העולה והגוברת של המיחזור כיום, הוצאות לאור רבות כבר נעזרות בנייר ממוחזר ליצירת ספרים חדשים.

ספר מנייר ממוחזר מציע תהליך מיחזור ספרים כפול. מחד, הוא מאפשר ליהנות מעולם ומלואו, בהתאם ליד הדמיון של הסופר, המודפס על גבי נייר ממוחזר. מאידך, שום נייר חדש לא נרתם למשימת ייצור הספר, דבר השומר על העצים והסביבה גם יחד.

אין ספק כלל כי ספר שכזה הנו בעל ערך מוסף, המהווה מתנה מושלמת ליקירינו וגם לכדור הארץ.