מיחזור, מיחזור אשפה

מיחזור מוצרי אלקטרוניקה

Posted at מרץ 5, 2012 » By : » Categories : מיחזור,מיחזור אשפה » 0 Comment

מיחזור מוצרי אלקטרוניקהבעולם המודרני והטכנולוגי בו אנו חיים, פסולת אלקטרונית היא נפוצה ומהווה מרכיב לא מבוטל מבחינת נפחי האשפה בישראל ובעולם. כאשר מחליפים מחשב, טלוויזיה, מכשירי חשמל למטבח ושאר גאדג’טים בקצב מהיר יותר מבעבר ובהיקפים גדולים כל כך, נוצרת פסולת רבה שיש לטפל בה בצורה נכונה. מוצרי אלקטרוניקה מכילים מתכות יקרות, חומרים רעילים וחומצות מזיקות שיש להפריד ולהיפטר מהם כהלכה, לכן מיחזור מוצרי אלקטרוניקה הוא כה חשוב לסביבה ולבריאות האדם.

הכוונה לגבי מיחזור מוצרי אלקטרוניקה היא לא שימוש חוזר במוצר עצמו – למשל תרומה לצדקה או העברה לגורם כזה או אחר – אלא פירוקו לגורמים ושימוש חוזר במה שניתן, לצד טיפול נכון וסביבתי ברעלנים שונים וביתר הפסולת שאיננה ניתנת למיחזור.

מדוע חשוב למחזר מוצרי אלקטרוניקה?

מעבר לחשיבות הכללית של כלל תהליכי המיחזור באשר הם והצורך להגדיל פתרונות הפחתה, שימוש חוזר ומיחזור (Reduce, Reuse, Recycle), מיחזור מוצרי אלקטרוניקה הוא חשוב בצורה מיוחדת. הטמנה של הפסולת האלקטרונית במטמנות או זריקתה במזבלות למיניהן עשויה בהחלט ליצור נזקים סביבתיים ובריאותיים רבים (מעבר לבזבוז אדיר של מקום ושטחים פתוחים רק בשביל להטמין פסולת), זאת משום שפסולת אלקטרונית מכילה רעלנים רבים, חומצות וכמו כן מתכות יקרות ובעלות ערך כלכלי.

מיחזור מוצרי אלקטרוניקה היא הדרך היעילה ביותר לטיפול בבעיה ההולכת וגוברת של כמויות הפסולת הזו. מוצרי אלקטרוניקה מכילים רכיבים וחומרים רבים מאוד, כאשר זה כולל מגוון גדול של רעלנים וחומרים מזיקים. חומרים אלו נמצאים במסכי טלוויזיה ישנים, על גבי מעגלים אלקטרוניים מודפסים, סוללות, קבלי חשמל, רכיבים אלקטרוניים מיוחדים ועוד. חומרים רעילים או שעשויים לגרום נזק כוללים: חומצות רעילות מסוללות ורכיבים, עופרת, כספית, קדמיום, כרום, בורון, טאליום, ברזל, ארסן, דבקי אפוקסי רעילים, סיבי זכוכית (פיברגלאס), PVC, PCBs, בריליום ניקל ועוד.

בנוסף, שימוש חוזר במתכות היקרות הרבות שנמצאות במוצרי אלקטרוניקה מפחית (אפילו שמדובר בהפחתה מזערית) את הצורך האדיר במתכות אלו שמוצאות מהאדמה בתהליכים פוגעניים והמיחזור מספק תעסוקה / רווחים כלכליים לגורמים שונים הפועלים בתחום של מיחזור מוצרי אלקטרוניקה.

מיחזור מתכות יקרות

מיחזור מוצרי אלקטרוניקה כולל במידה רבה מאוד הפרדת ומחזור מתכות יקרות שנמצאות בציוד שונה, זה האינטרס הכלכלי של פתרונות מיחזור ושל חברות פרטיות העוסקות בתחום. מוצרי אלקטרוניקה מכילים נחושת, זהב, כסף, ברזל, אלומיניום ועוד כמויות מזעריות של מתכות יקרות נדירות יותר. מיחזור מוצרי אלקטרוניקה כולל פירוק הרכיבים הללו והפרדת כל סוג מתכת כך שיהיה ניתן להעבירו להתכה ושימוש חוזר בתעשייה כלשהי.

חשוב להבין כי היבט זה של מיחזור מוצרי אלקטרוניקה הוא המניע של גורמים לא חוקיים ופיראטיים להשיג פסולת אלקטרונית. אך גורמים אלו לא ממחזרים את הפסולת כמו שצריך ומשאירים את כל הרעלנים כך שהם עלולים לגרום נזק.

פירוק, הפרדה ומיחזור פסולת אלקטרונית

מיחזור אשפה אלקטרונית כולל פירוק ידני של הציוד השונה, הפרדת רכיבים המכילים מתכות וחומרים רעילים, העברה של המתכות להתכה ושימוש חוזר, הפרדת החומרים הרעילים או רכיבים שלמים המכילים אותם והעברה להמשך טיפול הולם, הפרדת חומרים/חלקים אחרים שניתן למחזר והעברה של כל יתר הפסולת לטיפול רגיל (הטמנה לרוב). על מנת להבטיח טיפול הולם, יעיל וסביבתי חשוב להעביר פסולת אלקטרונית לגורמים מוסמכים של הרשות המקומית, מרכזי תעסוקה מטעם הרשות / המשרד להגנת הסביבה או לחברות פרטיות שמטפלות בפסולת בצורה נאותה.

אי אפשר להתעלם מכך שהיקפים אדירים של פסולת אלקטרונית בעולם מועברת בשלמותה למדינות עולם שלישי באפריקה ואסיה, תופעה מטרידה ובעייתית מאוד. שם יש הרי ענק של ציוד ומוצרים שמזהמים את הסביבה ומרעילים את המקומיים שמרוויחים פרוטות ממכירת המתכות היקרות אחרי תהליכי הפרדה מאוד לא בטוחים בלשון המעטה. מיחזור מוצרי אלקטרוניקה כולל צד מכוער ומנצל שבו המדינות המפותחות “זורקות” את הזיהום והפסולת שלהן  על מדינות חלשות ללא פיקוח סביבתי הולם.

Leave a Comment

עוד בנושא מיחזור, מיחזור אשפה
מיחזור מוצרי חשמל

תרבות הצריכה הביאה אתה הרבה ברכה לעולם שלנו ואפשרה לאנשים מכול מעמד לצרוך מוצרים המשפרים את התנאים הפזיים שאנו חיים...

סגור