כיצד ממחזרים גז?

להצערת מחיר אטרקטיבית צרו איתנו קשר

מיחזור גזבשנים האחרונות, חשיבות השמירה על איכות הסביבה ניכרת בכל תחומי החיים. ניתן לראות זאת באמצעות אמצעי המיחזור שפותחו ושוכללו בעשור האחרון, המסייעים לציבור לאסוף ולמחזר חומרים רבים. ניתן לראות זאת גם במגוון החומרים שניתן למחזר.

אם פעם היו אלו חומרים אחדים בלבד, היום אפשר למחזר מבחר עצום יותר, החל מנייר ופלסטיק, דרך גומי וגזם ועד מיחזור גז.

מיחזור גז קיבל תאוצה רבה בתקופה האחרונה, והוא מציע יתרונות רבים. עם זאת, מאחר ובאופן יחסי הוא עדיין בחיתוליו, הוא מעלה שאלות רבות. מהו אותו מיחזור גז, אילו גזים ניתן למחזר וכיצד ניתן לנתב אותו לכדי שימוש חוזר? על שאלות אלו, ושאלות רבות אחרות, ננסה לענות במאמר שלפניכם.

מהו מיחזור גז?

כמו מיחזור חומרים רבים אחרים, גם גז ניתן למחזר ולתעל לכדי שימושים נוספים. בעת מיחזור גז, מנתבים את הגז שנוצר בעת שימוש מסוים, כמו בזמן קירור הרכב, או גז שנוצר בשל פירוק חומרים אורגניים, ומתעלים אותו לכדי שימוש חוזר או לשם יצירת אנרגיה בתחומים אחרים.

בניגוד לתחומי מיחזור אחרים, בעת מיחזור גז, אין מפרקים את הגז לאלמנטים שונים ומשתמשים בהם כחומרי גלם לשם יצירת מוצרים אחרים, אלא נעזרים בו כמו שהוא. כמו כן, נכון לעכשיו, מיחזור גז אינו יכול להתבצע על כל חומר במצב צבירה זה, אלא רק על גזים מסוימים.

ביו-גז

אחד מהסוגים העיקריים של מיחזור גז הוא תיעול הגז שנוצר בעת פירוק חומרים אורגניים שונים. גז זה יכול להיווצר בעת פירוק ועיכול של זבל, צואת בהמות, ביוב, פסולת חקלאית ושריפת עצים. ברחבי העולם החלו להיעזר בגז זה בתור גז בישול, בדרך כלל במדינות עניות בעלות צפיפות אוכלוסין גדולה, כגון הודו. גם בארץ מבצעים מיחזור גז זה, בעיקר במתחמי פסולת, כמו החירייה.

בתוך בטן ההר במתחם הפסולת, עקב תהליך הפירוק האורגני של הפסולת הרבה, נוצר גז המכיל לרוב מתאן ופחמן חד חמצני. במקום לפלוט אותו לאוויר, ולזהם את הסביבה, משתמשים בו לכדי יצירת אנרגיה. מיחזור גז זה עוזר בדרך כלל ליצירת חשמל ודלק, שהנם ירוקים ואקולוגיים הרבה יותר.

מיחזור גז מזגנים

דרך נוספת לבצע מיחזור גז היא בתחום הקירור והמזגנים. פעילותו של מזגן טיפוסי, בין אם זה המקרר את הבית או המשרד ובין אם זה המקרר את הרכב, מתבססת על סירקולציה של גז. בכדי למקסם את פעילות המזגן ואת שימושי הגז, ניתן לעשות מיחזור גז ולתעל אותו לכדי שימוש חוזר.

בכך, המזגן הופך לאפקטיבי יותר, וניתן לשמור עליו לאורך זמן, מבלי להצטרך להחליף ולרכוש אחד חדש.

 יתרונות מיחזור גז בתחומי החברה

מיחזור גז יכול לסייע רבות במספר תחומים. ראשית, מבחינה אקולוגית מדובר על פיתרון נהדר, המונע זיהום אוויר ושומר על הסביבה. שנית, מבחינה כלכלית, מיחזור גז יכול לחסוך כסף רב, אותו ניתן להשקיע באופנים אחרים. בנוסף לכך, מיחזור גז יכול להתאים בכל מקום, בתעשייה, בעסקים ואפילו בבית.

ישנן חברות רבות המציעות מערכות ביו-גז המורכבות בתוך או מחוץ לבית.

מערכות אלו הופכות את הפסולת הרטובה לגז, בו ניתן להיעזר בבישול, בהרתחת מים לרחצה, בחימום הבית, בתאורה פנימית או חיצונית ובקירור המזון.

יתר על כן, באמצעות מיחזור גז והאופנים השונים שזה מתבצע, ניתן ללמד את החברה בכלל, וילדים ונוער בפרט, אודות חשיבות המיחזור לסביבה ולציבור. אפשר לעשות זאת באופן מעשי, על ידי סיורים במתקני מיחזור גז, או באופן תיאורטי, בשיעורי אקולוגיה.