איכות הסביבה

גרינפיס

Posted at פברואר 12, 2012 » By : » Categories : איכות הסביבה » 0 Comment

ארגון גרינפיס הינו מבין הארגונים הגדולים והמפורסמים בעולם הנאבקים בדרכים שונות, מגוונות ויצירתיות למען איכות הסביבה. מדובר בארגון עצמאי ובלתי אלים, בעל אמנה ירוקה כלל עולמית הדואגת לקיום הדדי של שוכני הפלנטה – אנשים, חיות וצמחים.

גרינפיס – אני מאמין

גרינפיס הינו ארגון עצמאי ללא מטרות רווח, כלומר שאינו שייך או נתמך על ידי מדינות, ארגונים פוליטיים או תאגידים כלשהם, וגם אינו מוכן לקבל תרומות בעלות אופי פוליטי או מסחרי העלולות לכוון או להצר את פעולותיו, מטרותיו ואמינותו.

לכן גרינפיס נתמך על ידי קרנות מטעם תומכים עצמאיים. הארגון חרט על דיגלו פעולה אקטיבית בלתי אלימה, ללא שייכות לאג’נדה פוליטית או מדינית, מתוך תפיסה וראייה כלל עולמית וניסיון ליצור שיתוף פעולה בין מדינות לקידום נושאי איכות הסביבה הגלובאליים.

גרינפיס – רקע

ארגון גרינפיס החל לפעול בתחילת שנות השבעים בקנדה. החשיפה הגדולה הראשונה של הארגון הייתה בשנת שבעים ואחת, כאשר סירה עם עיתונאים ופעילים מתנדבים הפליגה לאמצ’יטקה שבצפון אלסקה, במטרה לשמש עדות חיה ולא אלימה לניסויים אטומים תת קרקעיים שממשלת ארה”ב ערכה באזור.

כיום יש לגרינפיס מעל לארבעים סניפים בכל העולם, והארגון משפיע רבות על עיצוב דעת הקהל העולמית ויצירת שינויים סביבתיים רבים, ביניהם הגנה על לווייתנים ואיסור ציד, תפיסה כלל עולמית לגבי דייג מושכל באוקיינוסים, איסור על העברת פסולת גרעינית למדינות עולם שלישי או השלכתה למצולות, הפסקת ניסויים בנשק אטומי ועוד.

הנושאים הציבוריים בהם עוסק גרינפיס

גרינפיס מקדם מגוון גדול של תחומים ציבוריים וסביבתיים כלל עולמיים ומקומיים, כגון הקטנת צריכת דלקים פוסיליים, מעבר לשימוש באנרגיות נקיות וירוקות שפחות מזהמות ומזיקות לסביבה, ושמירה והגנה על כלל הטבע שעל פני כדור הארץ תוך התמקדות באוקיינוסים וביערות ענק.

בגרינפיס גם מנהלים מאבקים עזים כנגד גורמים מזהמים ומסוכנים לכדור הארץ, כמו פסולת כימית ופסולת רדיואקטיבית, ומתנגדים להחדרת אורגניזמים שעברו שינויים גנטיים אל הטבע. בנוסף, בגרינפיס פועלים בצורה אקטיבית לפירוק הנשק האטומי ומאמינים במסחר הגון שאינו פוגע בסביבה.

גרינפיס בישראל

ארגון גרינפיס פועל בישראל כחלק מארגון גרינפיס הים תיכוני החל משנת 1996, וכולל גם את טורקיה ולבנון. כיום ישנם בארץ קרוב לחמישה עשר אלף תומכים בארגון. בשנת 1998 התנהל אחד הקמפיינים החשובים של גרינפיס בישראל ובים התיכון, שמטרתו הייתה לקדם את חשיבות השימוש במקורות אנרגיה חילופיים וירוקים.

בנוסף לכך, גרינפיס ישראל מתמקד גם במאבק בבעיות זיהום מקורות המים, הים והאוויר, וטיפול בפסולת שפכים ורעלים באזורנו. בין מאבקיו בישראל ידועים במיוחד המאבק כנגד פתיחת תחנת כוח הפועלת על פחם באשקלון (למידע נוסף ר’ “מעבר לייצור חשמל מגז“), והפסקת שפיכת רעלים לנחל הקישון על ידי מפעלים במפרץ חיפה.

סיפורי הצלחה של גרינפיס בשנת 2010

לגרינפיס שורה ארוכה של הצלחות לכל אורך השנים. בשנת 2010 השפיע הארגון רבות וקידם נושאים סביבתיים כדוגמת עבודה משותפת ביחד עם שבט הסאמי, שלאחר שמונה שנות מאבק הצילה עשרות אלפי דונמים של יער בפינלנד מהשמדה, והשגת התחייבות ממאות חברות להפסיק לייצר עד שנת 2012 מוצרי קירור עם הגז HFC המסכן את האקלים.

בנוסף לכך, באירופה נאסר לסחור בעצים שנכרתו שלא כחוק, רוסיה מפסיקה לרכוש פסולת גרעינית צרפת, בקנדה הוכרז יער עתיק כשמורת טבע, חברת נסטלה הפסיקה להשתמש בשמן דקלים המיוצר ביערות הגשם באינדונזיה, ובאנגליה בוטלו תוכניות לבניית מסלול נחיתה נוסף בשדה התעופה היתרו .

ארגון גרינפיס תרם ותורם רבות ליצירת שינוי מהותי בעולם. מפליא לראות כיצד הארגון שהחל כתופעת שוליים של תימהונים לכאורה, המנסים להציל כמה לווייתנים, הפך עם השנים לנושא הדגל של המהפכה הירוקה בעולם כולו.

לאתר של ארגון גרינפיס לחצו כאן

Leave a Comment

עוד בנושא איכות הסביבה
הרשויות יקבלו 250 מיליון שקל למיחזור

המשרד להגנת הסביבה פוצח בפרויקט מחזור משמעותי בקרב ישובים ברחבי הארץ - בגליל המערבי, בחדרה, עפולה ואשקלון. במסגרת הפרויקט יקבלו...

סגור